K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Champion ptasiej wystawy

0

Perukarz, king oraz loczek to tylko niektóre rasy gołębi ozdobnych, które zobaczyć można było w Nowej Wsi Lęborskiej. W tegorocznym dwudniowym pokazie wystawiono około 120 ptasich piękności. Wyłoniono, między innymi, championa nowowiejskiej wystawy.

Nowowiejski pokaz gołębi oraz drobiu rasowego wzbudza ogromne zainteresowanie okolicznych mieszkańców. W minioną sobotę, 3 lutego, w sali szkoły podstawowej w Nowej Wsi Lęborskiej rozpoczęła się druga edycja dwudniowego przedsięwzięcia.

Jest około 120 gołębi rasowych i cztery okazy drobiu rasowego – mówi Krzysztof Pruszak, organizator pokazu, dyrektor GOK w Nowej Wsi Lęborskiej. Uczestniczy siedmiu wystawców, czyli jest to dobra liczba. Pokaz ma przede wszystkim unaocznić piękno, wartość tych okazów pochodzących z hodowli wystawców. Ich gołębie reprezentują około 50 ras. Liczymy, że przez dwa dni nasz pokaz odwiedzi mniej więcej tysiąc osób.

Organizacja pokazu była możliwa dzięki wsparciu oraz zaangażowaniu hodowców ptactwa ozdobnego.

Dla nas to jest pasja – mówi hodowca Rafał Gajewski – a nawet uzależnienie. Ja mogę nie zjeść, ale gołąbkowi muszę kupić to, co on lubi. Dokładnie ile ich mam, to nie wiem. Ale gdzieś w granicach stu. Mam bardzo duże zróżnicowanie ras. Lubię garłacze. To są bardzo duże gołębie. Rysie polskie… Promuję polskie rasy.

Stanisław Witusiński mówi, że hoduje gołębie pocztowe i rasowe. Wciągnął w to hobby swoich synów. To jest coś więcej niż pasja. Hoduje gołębie, ponieważ podobają się jemu, lubi przy nich chodzić, poświęcać im i czas, i pieniądze.

Myślę, że gdy dzieci zajmują się gołębiami ze mną, patrzą, jak te małe rosną w gnieździe, dorastają a potem je pokazują na wystawach, odbierają jakiś puchar, to jest radość, to docenienie trudu hodowcy, który gołębiom poświęca niemal całe życie – opowiada S. Witusiński. – Nie palę papierosów, rzadko piję alkohol, za to gołębie hoduję. Przede wszystkim pocztowe, bo to mądre ptaki. Wracają do swojego gniazda nawet z odległości 2 tysięcy kilometrów. Te, które widzimy na wystawie, to są gołębie ładne, które można podziwiać pod względem wyglądu, rysunku, koloru upierzenia. Różnorodność tego jest wielka. No i jest to coś innego w gminie Nowa Wieś Lęborska. Może pozwoli młodzieży na oderwanie się na trochę od laptopów, smartfonów, chociaż ciężko, żeby młodzi ludzie zainteresowali się hodowlą gołębi. To wymaga poświęcenia, czasu… Rano trzeba wstać, dać jeść, pić… Trzeba się nimi zajmować, bo to są żywe stworzenia. Same sobie jedzenia nie wezmą.

Jury wyłoniło Championa Wystawy Nowowiejskiej, którym został garłacz pomorski należący do Piotra Ostrowskiego z gminy Łęczyce. Tytuł Mistrza nowowiejskiego przyznano perukarzowi Rafała Gajewskiego z Nowej Wsi Lęborskiej. Championem w rasie został ryś polski Łukasza Witusińskiego z Kaczkowa, a mianem Zwycięzcy obdarowano gołębia rasy gil. Dodatkowo przyznano trzy wyróżnienia. W niedzielę nastąpiło podsumowanie konkursu i wręczenie nagród. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.