K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Mieszkańcy w leksykonie

0

Trwa praca redakcyjna nad leksykonem zatytułowanymZwykli Niezwykli Mieszkańcy Lęborka”. W jednym wydawnictwie będą zebrane wspomnienia o ludziach, których z różnych powodów warto upamiętnić. Jest to jedno z wielu działań podjętych przez stowarzyszenie „Na 102”.

Współtworzyć publikację zatytułowaną Zwykli Niezwykli Mieszkańcy Lęborka” mogą wszyscy zainteresowani upamiętnieniem ważnych postaci związanych z ziemią lęborską. Pracę nad leksykonem trwają i zakończą się pod koniec marca. Koordynatorem nietuzinkowego przedsięwzięcia jest stowarzyszenie „Na 102”.

Jestem pełna optymizmu – zapewnia Ewa Kłosowska, prezes stowarzyszenia „Na 102”. Nawiązaliśmy sporo kontaktów z osobami, ze stowarzyszeniami, które dostarczą nam materiały. Powoli zapełnia nam się folder z życiorysami. Niektóre są przepiękne! Wręcz wzruszające. Inne natomiast zwięzłe, pełne dat, ale równie wartościowe.

Każdy może być bohaterem wspomnień. Nadal poszukiwane są życiorysy lub wspomnienia mieszkańców powiatu lęborskiego.

Brakuje nam części życiorysów – mówi Ewa Kłosowska. Chodzi na przykład o lęborskich rzemieślników. Bardzo mało mamy informacji, a wśród nich były w naszym mieście bardzo interesujące, ciekawe postacie. Nie mamy dostępu do młodych ludzi, którzy wybrali artystyczna stronę życia – aktorów, plastyków. Oprócz tych powszechnie znanych, mało wiemy o innych, o tym jak oni poradzili sobie w świecie. Brakuje nam też wspomnień o lęborskich duchownych, ale mam nadzieję, że znajdziemy ścieżkę do tych informacji. A tak w ogóle, to mało jest wiedzy dotyczącej młodych ludzi, a przecież oni robią wiele wartościowych rzeczy i warto byłoby o nich w naszym leksykonie napisać.

W tej publikacji zamieszczone będą informacje o co najmniej 102 mieszkańcach miasta i jego okolic. Szczegółowe dane na temat prowadzonych działań oraz kontakt można znaleźć na stronie internetowej stowarzyszenia „Na 102”. Książka ma ukazać się w drugiej połowie tego roku. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.