K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Odtworzą wycięty las?

0

Ciąg dalszy ma głośna sprawa ubiegłorocznej wycinki około czterech hektarów lasu w Łebie, w pobliżu Bałtyku i jeziora Sarbsko. Nakazem Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku właściciele gruntów mają obowiązek odtworzenia środowiska poprzez nasadzenie w sumie 18 tysięcy drzew.

Ta sprawa nabrała ogólnopolskiego rozgłosu. Przypomnijmy. W 2017 roku na prywatnych działkach w Łebie przeprowadzono wzmożoną i masową wycinkę drzew. W ten sposób zlikwidowano nie tyko pojedyncze drzewa, lecz rozległe połacie lasu. To wzbudziło wówczas falę komentarzy, a także wątpliwości burmistrza Łeby oraz leśników. Zawiadomiona została, między innymi, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gdańsku. Podjęto działania mające na celu wyjaśnienie zaistniałej sytuacji.

Obecnie wiadomo, że RDOŚ nałożył na właścicieli gruntów obowiązek odtworzenia środowiska. Działki, położone w pobliżu Bałtyku i jeziora Sarbsko, mają być zagospodarowane sadzonkami sosny. W sumie na wyciętej przestrzeni ma pojawić się 18 tysięcy drzew. Jak poinformował nas Sławomir Sowula, rzecznik prasowy RDOŚ w Gdańsku, w miejscach przeprowadzonej wycinki znajdował się występujący na terenie północnej Polski nadmorski bór bażynowy oraz chronione gatunki roślin. Nasadzenia mają być dokonane w określonych porach roku z chwilą uprawomocnienia się nakazu.

To jednak nie koniec sprawy, gdyż właściciele gruntów złożyli odwołanie od decyzji Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.