K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Zmienią pomnik

0

Władze przymierzają się do modernizacji Pomnika Żołnierza Polskiego na placu Zwycięstwa w Słupsku. Po remoncie monument ma nawiązywać do stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Pomnik Żołnierza Polskiego, który na stałe wpisał się w krajobraz centrum miasta, czeka przebudowa. Zgodnie z życzeniem sterników Słupska monument w najbliższym czasie zmieni swoje dotychczasowe oblicze.

Zgodnie z tym, co zadeklarowaliśmy przed radą miejską, chcielibyśmy zmodernizować go tak, aby stał się pomnikiem idei, nawiązującym zarówno do historii żołnierza polskiego, jak i do przypadającego w tym roku stulecia niepodległości. Chcielibyśmy, jeśli pozwolą na to procedury i możliwości budowlane, aby ten pomnik rzeczywiście w świeżej formie i szacie został otwarty 11 listopada – mówi Krystyna Danilecka-Wojewódzka, wiceprezydent Słupska.

Przebudowa pomnika polegałaby na zdjęciu tablic i innych elementów upamiętniających szlak żołnierza polskiego. Plan modernizacji zakłada przeniesienie kamiennych płyty do lapidarium na cmentarzu miejskim. Wpływ na ostateczny wygląd pomnika będą mieli też spadkobiercy praw autorskich twórczyni monumentu, Krystyny Trzeciak. Pomnik Żołnierza Polskiego zdobi plac Zwycięstwa od 1962 roku.

(opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.