K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Stary świat-nowe życie

0

W najbliższy piątek, 16 lutego, nastąpi otwarcie wystawy zatytułowanej „Stary świat – nowe życie. Lubowidz – Czarnówko – Wilkowo”. Ekspozycja dotycząca najbardziej okazałych pod względem zasobności w tzw. dary grobowe pochówków ludności kultury wielbarskiej prezentowana będzie w galerii lęborskiego muzeum Strome Schody.

Eksponaty – zabytki z Czarnówka i Wilkowa – w większości pochodzą ze zbiorów własnych Muzeum w Lęborku oraz z Muzeum Narodowego w Szczecinie – zabytki z Lubowidza. Wszystkie zostały pozyskane w wyniku prowadzenia kompleksowych badań wykopaliskowych na cmentarzyskach znajdujących się w pobliżu Lęborka. Z najważniejszymi z nich można będzie zapoznać się już w najbliższy piątek, 16 lutego.

Każdy z nas na tę wyprawę w zaświaty wyposażany jest w jakieś ulubione rzeczy – mówi Mariola Pruska, dyrektor Muzeum w Lęborku. Może i niekiedy zapominamy o tym, ale ci, którzy dobrze znają zmarłą osobę wiedzą, że czasami dobrze jest coś do trumny włożyć. I na tej wystawie znajdą się dary grobowe z trzech najważniejszych dla nas stanowisk – z Lubowidza, Czarnówka i Wilkowa. Serdecznie zapraszam 16 lutego o godz. 18 na otwarcie wystawy, na której pokażemy najbardziej okazałe pochówki, czyli dary grobowe, które były składane właśnie na tych trzech stanowiskach. Po raz pierwszy pokazane zostaną te zabytki, których do tej pory nawet lęborczanie nie widzieli.

Tuż przed wernisażem wystawy, o godzinie 16, w muzealnej sali audiowizualnej zaplanowano prezentację i prelekcję na temat odkryć archeologicznych na cmentarzyskach w Lubowidzu, Czarnówku i Wilkowie.

Poprzez tę wystawę chcielibyśmy przybliżyć wszystkim zainteresowanym mieszkańcom ziemi lęborskiej, a także archeologom i historykom fakt, że była to kraina szczególnie intensywnie zamieszkała na początkach naszej ery – mówi Agnieszka Krzysiak, archeolog z Muzeum w Lęborku. Te trzy cmentarzyska świadczą o tym, że na tym terenie istniało szereg osad. Społeczność była liczna. Zamieszkiwały tu tysiące ludzi tworzących pewne społeczności i określone struktury władzy. To wszystko na wystawie będzie można zobaczyć.

Dyrektor Mariola Pruska podkreśla, że wystawa jest możliwa dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Będzie ona dostępna dla zwiedzających lęborskie muzeum do końca maja tego roku. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.