K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Rok ośrodka

0

Ośrodek Warsztatów Terapii Zajęciowej w Sycewicach działa z powodzeniem już od roku. Z tej okazji na uroczystej gali podsumowano dorobek tego czasu i rezultaty pracy z podopiecznymi.

W styczniu 2017 roku w Sycewicach otworzono pierwszą w powiecie słupskim placówkę Warsztatów Terapii Zajęciowej. Korzystają z niej niepełnosprawni z całej ziemi słupskiej, dla których jest to wyjątkowa szansa na zdobycie wiedzy i nowych umiejętności. Pierwszy rok funkcjonowania ośrodka utwierdził wszystkich w przekonaniu, że był to krok w dobrą stronę. Pozwolił z radością spojrzeć w przyszłość placówki.

Warto było poznać ludzi, z którymi pracujemy – mówi Małgorzata Oszmiańska, kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej w Sycewicach. – Bardzo dużo nauczyliśmy się od nich, nabraliśmy dużo pokory do życia, do drugiego człowieka. Po tym roku widzimy, że warto było i że następne lata będą jeszcze lepsze; że uda nam się pomóc wielu, którzy tego oczekują.

Uczestnicy warsztatów mieszkają na terenie całego powiatu słupskiego. Nie ma z tym jednak większego problemu. Ośrodek dysponuje autobusami, które dowożą podopiecznych od razu na miejsce. W trakcie zajęć niepełnosprawni prężnie rozwijają umiejętności plastyczne. Spod ich rąk wychodzą małe dzieła sztuki – pięknie zdobione obrazy i figurki. Warsztat terapii w Sycewicach oferuje jednak swoim uczestnikom o wiele więcej. Dostępne są zajęcia terapeutyczne, np. muzykoterapia czy socjoterapia, indywidualne i grupowe. Uczestnicy zajęć wyjeżdżają także z opiekunami na wycieczki – krajoznawcze, historyczne, rekreacyjne. Pracownicy WTZ starają się stworzyć klimat, w którym wszyscy mogą poczuć się jak w rodzinie.

W przyszłym roku placówka w Sycewicach zamierza otworzyć kolejną pracownię. Pozwoli to na przyjęcie większej liczby podopiecznych i sprostanie zapotrzebowaniu na taką formę rehabilitacji.

(opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.