K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Taniec przeciwko przemocy

0

Nazywam się Miliard/One Billion Rising – pod takim hasłem przebiegała w minioną środę w Polsce i na świecie akcja protestacyjna kobiet przeciwko przemocy płciowej. W jej ramach w Słupsku około 20 pań i dziewcząt tańczyło pod okiem wykwalifikowanej instruktorki.

Nazywam się Miliard/One Billion Rising to globalna akcja, protest przeciwko przemocy wobec kobiet i dziewcząt – przede wszystkim seksualnej. Zainicjowała ją w roku 2011 Eve Ensler, działaczka feministyczna, autorka książki „Monologi waginy”. W opublikowanym apelu napisała wtedy – nie tylko do kobiet: „Mam dość mówienia o gwałcie pięknymi słówkami. To trwało zbyt długo; byłyśmy zbyt wyrozumiałe. To nasza kolej, by GWAŁTOWNIE domagać się uwagi, w każdej szkole, w parku, w radiu, w telewizji (…). Ludzie muszą – raz na zawsze – zdać sobie sprawę z tego, jak to jest, gdy twoje ciało przestaje być twoje, gdy twój świat rozpada się jak domek z kart, a psychika zostaje rozdarta na strzępy. Musimy połączyć się we wspólnym buncie i pasji, by zmienić sposób myślenia o gwałcie… Żyjemy na planecie, na której w ciągu swojego życia około miliarda kobiet padnie lub padło ofiarą gwałtu. MILIARD KOBIET!”.

Nie bez powodu na dzień protestu wybrany został 14 lutego, czyli walentynki. W środę pod słupskim ratuszem zebrało się jednak niewiele pań. Tańczyło ich około 20, a drugie tyle wspierało je swoją obecnością. Akcja nie wzbudziła większego zainteresowania wśród przechodniów.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.