K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Ze Słupska do Kosowa

0

Policjanci z jednostek specjalnych zakończyli miesięczne szkolenie w słupskiej Szkole Policji. W ramach kontyngentu pokojowego będą strzec bezpieczeństwa w Kosowie.

Funkcjonariusze, którzy wyjadą strzec bezpieczeństwa na Bałkanach to 28. zmiana kontyngentu pokojowego. Pomimo tego, że wojna po rozpadzie Jugosławii zakończyła się ponad 20 lat temu, to Kosowo nadal jest bardzo gorącym i niespokojnym regionem. Aby sprostać zadaniu misji stabilizacyjnej, policjanci z jednostek specjalnych przez miesiąc doskonalili umiejętności w Szkole Policji. Na miejscu będą czekać na nich wymagające zadania.

Będziemy tam pełnić przede wszystkim służbę patrolową – precyzuje mł.insp. Krystian Doleżek, dowódca jednostki specjalnej polskiej policji w Kosowie. – Będziemy brać udział w konwojach osób szczególnie niebezpiecznych i będziemy dbać o bezpieczeństwo osób zagrożonych. Do nas należało będzie zatrzymywanie osób podejrzanych o dokonywanie różnych przestępstw. Mogą one być uzbrojone i należeć do zorganizowanych grup przestępczych.

Misjonarze podczas przebytego w Słupsku szkolenia ćwiczyli między innymi udzielanie pierwszej pomocy na polu walki czy zwarcie szyków oddziału. Zgranie kontyngentu jest niezwykle istotne, ponieważ policjanci wcześniej nie mieli okazji do współpracy. Funkcjonariusze poznawali także kulturę tego zapalnego regionu. Do Kosowa wysłani będą również antyterroryści, których zadaniem będzie likwidowanie zagrożeń wynikających z kryzysu migracyjnego.

Pierwszy pluton jednostki specjalnej to wyłącznie policjanci z grup antyterrorystycznych – wyjaśnia Piotr Kozłowski, rzecznik prasowy Szkoły Policji w Słupsku. – Podyktowane jest to rodzajem zagrożeń, z jakimi stykają się w Kosowie. Od kilku lat mamy do czynienia z kryzysem migracyjnym i zagrożeniem terroryzmem. W związku z tym musieliśmy dostosować skład kontyngentu wyjeżdżającego do Kosowa w ten sposób, by wzmocnić komponent odpowiadający za walkę z terroryzmem.

W ramach kontyngentu na Bałkany ze Słupska wyjechało około 100 policjantów. Swoją misję będą pełnić przez następne sześć miesięcy. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.