K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Obudź czujność…

0

Od 1 września ubiegłego roku na terenie powiatu lęborskiego odnotowano 16 zdarzeń dotyczących interwencji jednostek ochrony przeciwpożarowej związanych obecnością tlenku węgla w mieszkaniach. W wyniku prowadzonych działań czterem osobom udzielono pomocy medycznej, a trzy zostały przekazane służbie zdrowia.

W trackie sezonu grzewczego trwa kampania profilaktyczno-edukacyjna pod hasłem „Czad i ogień. Obudź czujność”, organizowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jej celem jest wzmocnienie świadomości społecznej na temat przyczyn i skutków powstawania pożarów oraz zatruć tlenkiem węgla. St. kpt. Piotr Krzemiński, rzecznik prasowy KP PSP w Lęborku przypomina, że ten gaz jest szczególnie niebezpieczny dla zdrowia, a w ekstremalnych sytuacjach może doprowadzić nawet do śmierci.

Na terenie powiatu lęborskiego doszło od 1 września zeszłego roku do 16 interwencji spowodowanych tlenkiem węgla – informuje strażak.

W wyniku tego rodzaju zdarzeń na terenie powiatu lęborskiego w sumie siedmiu osobom udzielono pomocy. Czad nazywany jest cichym zabójcą. Jest bez zapachu i smaku. Wykryć go może tylko czujka tlenku węgla. To urządzenie – w sytuacji wystąpienia realnego zagrożenia zatruciem tym gazem – poinformuje mieszkańców o niebezpieczeństwie sygnałem świetlnym i dźwiękowym.

Należy pamiętać, aby dokonywać okresowych przeglądów instalacji wentylacyjnej i przewodów kominowych oraz ich czyszczenia. Przy instalacji urządzeń i systemów grzewczych korzystać powinniśmy z usług wykwalifikowanej osoby. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.