K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Przywrócą dawny blask

0

Uczniowie Mechanika otrzymali do remontu zabytkowy motor. To prezent od Akademii Renowacji, która w ten sposób chce promować szkolnictwo zawodowe.

Nauka zawodu poprzez dobrą zabawę to główne założenie Akademii Renowacji, popularyzującej szkolnictwo zawodowe. Z jej inicjatywy uczniowie Mechanika otrzymali do odnowienia niepozorny motocykl, który dzięki ich wysiłkowy niedługo odzyska utraconą świetność. Restaurację maszyny powierzono klasie o profilu lakierniczym. To do jej zadania będzie należało zastąpienie starej, obdartej farby nową, lśniącą powłoką.

Chcemy wspierać dobre szkoły zawodowe – mówi Adam Niedźwiedzki z Akademii Renowacji – i uczestniczyć wraz z pracodawcami w kształceniu młodych ludzi, aby dostosować ich umiejętności do potrzeb tychże pracodawców. Dzisiaj deficyt fachowców jest bardzo duży, dlatego musimy podejmować takie działania, aby firmy mogły realizować swoje zadania, zlecenia itd.

Aby zainteresować młodzież nauką zawodu i nadać ich pracy trochę rozgłosu, przedstawiciele Akademii Renowacji postanowili sprowadzić do szkoły motorower z kolekcji Zbyszka Koprasa z Fiałkowa, mechanika i kolekcjonera jednośladów spod Poznania. W swojej kolekcji posiada ponad trzysta modeli zabytkowych motocykli i motorowerów. Ponieważ z jednej strony sam nie jest w stanie odrestaurować wszystkich pojazdów, z drugiej – szkoła ma możliwości technologiczne, wiedzę i umiejętności, zrodził się pomysł połączenia obu ogniw z korzyścią zarówno dla uczniów, którzy nabędą praktyki przy renowacji modelu, jak i dla kolekcjonera.

Na wizualne dopuszczenie motocykla uczniowie będą potrzebowali kilkudziesięciu godzin. Proces renowacji wymaga kompletnego rozłożenia maszyny i odnawiania całości element po elemencie.

Obawiam się, że będziemy musieli robić to po godzinach – mówi Martyna Justek, nauczycielka lakiernictwa. – Nasi uczniowie teorii uczą się w szkole, natomiast praktyczną naukę zawodu mają u pracodawcy, każdy u swojego, trudno więc będzie zebrać ich w jednym miejscu.

Efekty pracy lakierników z Mechanika zobaczymy w listopadzie, kiedy motocykl w pełnej krasie zostanie zaprezentowany na targach Retro Motor Show.

(opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.