K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Paleniska do ewidencji

0

Wydział ochrony środowiska w słupskim magistracie rozpoczął akcję liczenia dymiących kominów. Otrzymane wyniki dadzą odpowiedź, jakie czynniki najbardziej wpływają na jakość powietrza w mieście.

Ewidencjonowanie palenisk w Słupsku trwa już od dłuższego czasu. Na razie pod tym kątem sprawdzono starą zabudowę w śródmieściu. Łącznie zinwentaryzowano budynki znajdujące się na 190 ulicach. Wyniki przeprowadzonych badań pokażą, czym mieszkańcy ogrzewają mieszkania i jak bardzo emisja dymów odbija się na jakości powietrza w mieście.

Urzędnicy chcą rozpoznać, które rejony miasta – zwłaszcza ze starą zabudową i domkami jednorodzinnymi – wymagają wciąż szczególnych działań władz miasta, mających na celu zachęcenie mieszkańców do likwidacji pieców opalanych paliwem stałym. To główny powód prowadzonej w Słupsku inwentaryzacji domowych palenisk.

Tam, gdzie to możliwe, proponowane jest przyłączenie nieruchomości do miejskiej sieci ciepłowniczej, ale przewidziane są też inne rozwiązania. W Słupsku od kilku lat funkcjonują programy zachęcające mieszkańców do rezygnacji z kotłów zasilanych paliwami stałymi. Środki na ten cel pochodzą z budżetu miasta oraz Funduszu Ochrony Środowiska. Przy wymianie starego pieca na bardziej ekologiczne ogrzewanie gazowe można ubiegać się o dofinansowanie kosztów inwestycji. Środki przysługują zarówno wspólnotom, jak i indywidualnym właścicielom budynków.

W obu tych programach obowiązują różne regulaminy – mówi Katarzyna Guzewska, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Miejskim w Słupsku. – Jeżeli chodzi o budżet miasta, dopłata wynosi do 50 procent poniesionych kosztów, ale nie więcej niż – i teraz w zależności od tego, jakie źródło się wybierze: gaz, miejska sieć czy fotowoltaika – do 3 lub do 5 tysięcy złotych. Inne dofinansowania, które przysługują – ale czekamy jeszcze na zatwierdzenie ich regulaminów przez WFOŚ – również wynoszą od 30 do 50 procent.

Dotychczas dzięki działaniom wspierającym wymianę tzw. kopciuchów na źródła przyjazne środowisku udało się zlikwidować ponad 1000 pieców. Według badań Słupsk może cieszyć się jedną z najwyższych norm jakości powietrza w kraju.

(opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.