K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Rowerem po szafę

0

Magistrat przymierza się do kupna rowerów towarowych, które zostałyby udostępnione mieszkańcom Słupska. Środki na ten cel udało się pozyskać z funduszy zewnętrznych.

Rowery typu cargo mogą być wykorzystane w transporcie miejskim do przewożenia większych zakupów, dzieci czy osób niepełnosprawnych. Pole zastosowań tych wehikułów wprawianych w ruch siłą ludzkich nóg jest bardzo szerokie. Urząd Miejski w Słupsku zamierza nabyć maksymalnie piętnaście takich rowerów towarowych. Koszt inwestycji w ekologiczną komunikację, to około 1 mln zł. Pieniądze na ten cel udało się pozyskać z funduszy norweskich. Na razie nie wiadomo jeszcze, jak miałaby wyglądać pojazdy. Szczegóły zostaną ustalone w toku konsultacji społecznych.

Dyrektor Robert Linkiewicz z Urzędu Miejskiego w Słupsku wyjaśnia, że są to rowery trzy- lub czterokołowe wyposażone w duże kosze. Z przodu bądź z tyłu. Takie rowery jeżdżą już po Słupsku. Wykorzystywane są do sprzedaży waty cukrowej, popcornu, a nawet lodów. Ratusz chce, by tego typu rowery zostały udostępnione mieszkańcom.

Jeżeli rowery cargo pojawiłyby się na słupskich ulicach, to w planach jest ich włączenie w sieć stacji dla jednośladów. Jedna z nich była już testowana przez urząd jesienią poprzedniego roku. Pojazdy bagażowe nie muszą być jednak przypisane konkretnemu miejscu.

Przy rozpatrywaniu przez nas propozycji bardziej idziemy w stronę rowerów czwartej generacji, czyli takich, które nie mają dedykowanej stacji – mówi Robert Linkiewicz. – Każdy z rowerów ma swój mikrokomputer i może być przypinany do dowolnego miejskiego stojaka rowerowego. Użytkownik na mapce w postaci aplikacji może zobaczyć, gdzie te rowery w danej chwili się znajdują. Ale to przyszłość. Teraz skupiamy się na rowerach cargo. Część z nich zostanie udostępniona mieszkańcom, część przedsiębiorcom i naszym jednostkom. Chcemy pokazać, jak to się sprawdza w krajach, które wcale nie mają lepszego klimatu od naszego. I z takich rowerów korzystają.

Nowe środki transportu publicznego najwcześniej zobaczymy dopiero w 2019 roku. Do tego czasu, magistrat będzie prowadził badania z zakresu mobilności rowerowej i perspektyw rozwoju infrastruktury dla bicykli.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.