K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Półwiecze Marca ’68

0

W pięćdziesiątą rocznicę wydarzeń marcowych Słupski Ośrodek Kultury zaprasza na 16. Dni Kultury Żydowskiej. Impreza odbędzie się pod patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy i prezydenta Słupska Roberta Biedronia.

Wydarzenia Marca ’68 roku nadal kładą się cieniem na relacjach polsko-żydowskich. Po nagonce antysemickiej i rozbiciu studenckich manifestacji wielu obywateli polskich wyznania mojżeszowego zmuszono do opuszczenia kraju. Tych, którzy zdecydowali się zostać, spotkały represje. W pięćdziesiątą rocznicę Marca ’68 Słupski Ośrodek Kultury i Kulturalny Punk Zapalny zapraszają na 16. Dni Kultury Żydowskiej. Impreza będzie okazją do dyskusji o trudnych doświadczeniach łączących oba narody. Na początek 3 marca o godzinie 18 spotkanie w Teatrze Rondo z Leo Kantorem, który w 1968 roku wyemigrował z Polski po usunięciu go z grona wykładowców uczelni w Opolu. Po wyjeździe z kraju wykładał na uniwersytecie sztokholmskim, a dzisiaj jest tą osobą, która organizuje wydarzenia rocznicowe Marca ’68 w Polsce pod patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz Narodowego Centrum Kultury.

W Słupsku Leo pokaże prezentację zdjęć, które Żydzi zabrali ze sobą w ’68 – mówi Jolanta Krawczykiewicz, dyrektorka Słupskiego Ośrodka Kultury.

Zaraz po spotkaniu, również w Teatrze Rondo, odbędzie się debata z Jerzym Hirschbergiem o „Traktatach” Czesława Miłosza. Dwa tygodnie później w Kinie Rejs 23, 24 i 25 marca po 40 latach swoją polską premierę będzie miał film „Skibet/Hatikvah”. Obraz opowiada o atmosferze towarzyszącej marcowej emigracji Żydów z Polski. Kolejne spotkania w ramach Dni Kultury Żydowskiej zaplanowano na maj. Natomiast w czerwcu na deskach Teatru Rondo zostanie zaprezentowany spektakl wyreżyserowany przez Stanisława Miedziewskiego. Sztuka powstała na podstawie życiorysów osób będących świadkami wydarzeń sprzed 50 lat.

(opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.