K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Żacy 60+

0

Akademia Pomorska otrzymała od resortu nauki ponad 300 tysięcy złotych na realizację programu „Akademia Seniora Aktywnego”. W ramach przedsięwzięcia sfinansowane zostaną dodatkowe zajęcia na Uniwersytecie Trzeciego Wieku.

Seniorzy ze Słupska mogą mieć powody do zadowolenia. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa wyższego przyznało Akademii Pomorskiej grant dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Ponad 300 tysięcy złotych pomoże uczelni uatrakcyjnić i podnieść poziom oferty kierowanej do osób w wieku emerytalnym. Dzięki pozyskanym funduszom sfinansowane będzie kilkaset godzin wykładów, warsztatów i zajęć w laboratoriach.

Ministerstwo w zeszłym roku uruchomiło program, który ma wspomagać trzecią misję uczelni, czyli misję społeczną – mówi Piotr Müller, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. – Te środki, które otrzyma Akademia Pomorska będą służyły temu, aby seniorzy z naszej okolicy, naszego województwa mogli uczestniczyć w zajęciach z najlepszymi naukowcami w Polsce, bo będzie można ściągać naukowców największego kalibru. Uczestniczyć też w zajęciach sportowych czy kulturalnych.

Wsparcie od resortu nauki zostanie wykorzystane również na rozszerzenie działalności Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Obecnie istnieją cztery filie uczelni – w Słupsku, Ustce, Redzikowie i Łebie. W najbliższej przyszłości uruchomione będą dwie kolejne.

Nawiązaliśmy kontakt z Bytowem i Chojnicami – informuje Zbigniew Osadowski, rektor Akademii Pomorskiej. – W ramach tego projektu chcemy uruchamiać uniwersytety trzeciego wieku w innych miejscowościach. To działanie wpisuje się w strategie naszej uczelni jak i w trzeci obszar funkcjonowania naszej uczelni, jako uczelni o charakterze regionalnym.

Dla seniorów, którzy uchodzą za studentów solidnych i głodnych wiedzy, to dodatkowa szansa na rozwijanie własnych zainteresowań. Wanda Lenc-Dziurawiec, prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Słupsku dodaje, że projekt uniwersytetu dla seniorów jest bardzo szeroki, bo oprócz wykładów i zajęć z wysokiej klasy specjalistami zakłada również rozwijanie własnych pasji.

Resort nauki spośród wszystkich nadesłanych wniosków o dofinansowanie, najwyżej ocenił projekt Akademii Pomorskiej. Pod skrzydłami Uniwersytetu Trzeciego Wieku na zajęcia edukacyjne uczęszcza około 300 słuchaczy. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.