K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Dekomunizacja czołgu

0

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu zgłosiło się do samorządu lęborskiego po czołg stojący w parku Chrobrego. Obiekt – według muzealników – ma podlegać ustawie dekomunizacyjnej i jako taki powinien zostać usunięty z przestrzeni publicznej.

Miejski samorząd Lęborka otrzymał ofertę pomocy w usunięciu z przestrzeni publicznej pomnika upamiętniającego komunizm. Tę pomocną dłoń wyciągnęło do miasta Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, które jest instytucją „pozostającą w pełnej gotowości do odebrania poszczególnych elementów militarnych (czołgi, działa samobieżne, armaty i inny sprzęt ciężki).” W Lęborku takim elementem może być tylko stojący w parku Chrobrego czołg IS-2.

Placówka długo na decyzję rajców czekać nie będzie. Przypomina, że zgodnie z ustawą dekomunizacyjną – a właściwie jej nowelizacją z 31 grudnia 2017 roku – czołg powinien zostać usunięty do 31 marca tego roku.

Kołobrzeskie muzeum zapewnia temu „elementowi militarnemu” miejsce w dawnym magazynie amunicji atomowej w Podborsku w powiecie białogardzkim. Gromadzone tam zbiory po odpowiednim przygotowaniu udostępniane będą wraz z historyczną narracją i wyjaśnieniem. Placówka gwarantuje też zabezpieczenie obiektu i jego konserwację. Gotowa jest czołg przejąć na własność lub w ramach długoletniego wypożyczenia.

Przypomnijmy, że produkowane w ZSRR czołgi IS-2 należały do czołgów ciężkich i były na wyposażeniu pułków zarówno pierwszej jak i drugiej Armii Wojska Polskiego. Ich nazwa pochodzi od inicjałów imienia i nazwiska Stalina.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.