K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

W ciszy i skupieniu

0

Rozpoczęły się zapisy na tegoroczną Ekstremalną Drogę Krzyżową, która wyruszy 16 marca sprzed kościoła Najświętszego Serca Jezusowego w Słupsku. W regionie słupskim przygotowane są dwie trasy – „czerwona” licząca 44 km i „zielona”, której uczestnicy będą mieli do pokonania 42 km.

Ekstremalna Droga Krzyżowa nie jest pielgrzymką, a jedynie indywidualną formą modlitwy. To przeniesienie nabożeństwa drogi krzyżowej poza kościół. Uczestnicy pokonują trasę w nocy, w milczeniu, w grupach nie większych niż 10 osób. Koordynatorem słupskiej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej jest ks. dr Sebastian Kowal z Parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Słupsku.

Już trzeci raz ruszamy w Słupsku z tą międzynarodową inicjatywą Ekstremalnej Drogi Krzyżowej – mówi ksiądz koordynator. – W tym roku przygotowaliśmy dwie trasy. Jedną, klasyczną, a drugą nową, piękniejszą i ciut krótszą. Klasyczna trasa liczy 44 kilometry i wiedzie w stronę Jezierzyc i dalej, a druga – św. Łukasza – w stronę Kobylnicy i Łosina ma 42 kilometry.

Ta nocna wyprawa to niezwykłe przedsięwzięcie, ale przede wszystkim okazja sprawdzenia się dla tych, którzy nie boją się trudnych wyzwań.

Ograniczeń wiekowych nie ma – informuje ks. dr Sebastian Kowal. – Przez dwa lata mieliśmy uczestnika 83-letniego. Jedynym ograniczeniem jest to, że niepełnoletni muszą mieć zgodę rodziców i opiekunów na całej trasie. Warto też pamiętać o właściwym ubiorze. Najlepiej ubrać się „na cebulkę”, ale niezbyt grubo, bo na trasie atmosfera jest gorąca. Najważniejsze są jednak buty. Dobrze, żeby były luźne, ponieważ w czasie drogi stopa puchnie. Nie można zapomnieć też o czymś do jedzenia i do picia. Nie za dużo, by tego nie dźwigać. Zapraszamy wszystkich chętnych ze Słupska i okolic. Pierwsze zgłoszenia już są.

Osoby, które chcą wziąć udział w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej mają czas do 15 marca. Chętni mogą zgłaszać się tylko w jeden sposób – drogą elektroniczną. Na stronie edk.org.pl należy wybrać sobie województwo miasto i trasę, a następnie wypełnić formularz rejestracyjny. Po dopełnieniu tych formalności uczestnicy spotykają się 16 marca o godz. 21 w kościele Najświętszego Serca Jezusowego w Słupsku. Po mszy świętej nastąpi wymarsz na trasy, które przywiodą uczestników EDK znów do punktu startu.

Celem Ekstremalnej Drogi Krzyżowej jest przede wszystkim pokazanie tym, którzy nie wyruszą, że również przeżywanie codziennych trudności jest ekstremalną drogą przez życie. Tegorocznemu przedsięwzięciu przyświeca hasło „Droga Pięknego Życia”. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.