Wyrzutnia 2018

0

W hali sportowej w Jezierzycach odbył się amatorski turniej koszykówki w wydaniu międzynarodowym Wyrzutnia 2018. Zwycięzcą został zespół Lekarz Domowy.

Z inicjatywy Ośrodka Sportu i Rekreacji Gminy Słupsk oraz firmy Maszbud, która od lat wspiera koszykówkę w regionie słupskim, odbył się pierwszy, ale – jak mówią inicjatorzy – nie ostatni turniej koszykówki amatorskiej. Maciej Kornas z OSiR-u Gminy Słupsk zapowiada drugi taki turniej pod koniec roku i ma tak być już w latach następnych. W kolejnym turnieju zadeklarowali już udział Amerykanie z redzikowskiej bazy. W turnieju inicjującym cykl Wyrzutni wystąpią wprawdzie tylko cztery drużyny, ale w kolejnych można spodziewać się ich więcej, ponieważ już w tej chwili jezierzyckie rozgrywki spotkały się z dużym zainteresowaniem.

Do rywalizacji o pierwsze zwycięstwo i puchary przystąpiły dwa zespoły uczestniczące do minionego sezonu w rozgrywkach Słupskiej Amatorskiej Ligi Koszykówki – Maszbud i Lekarz Domowy. Do tego dołączył zespół złożony z pracowników i żołnierzy Batalionu Ochrony Bazy oraz żołnierzy Bazy Wsparcia Amerykańskiej Marynarki Wojennej, US NAVY. Mecze rozgrywano przez trzy kwarty po 10 minut bez zatrzymywania czasu. Ostatnia, czwarta kwarta, trwała 8 minut, ale już z czasem zatrzymywanym. W meczu otwarcia na parkiet jezierzyckiej hali wyszli zawodnicy drużyn Batalionu Ochrony Bazy i Maszbudu. Po bardzo wyrównanym spotkaniu, w którym nie brakowało ciekawych zagrań zwycięstwo wynikiem 58:52 odniósł Maszbud.

Chris Carter z drużyny US NAVY grał w koszykówkę zanim objął służbę w redzikowskiej bazie. Grał od dziecka – począwszy od szkoły podstawowej i później średniej. Mial nawet zamiar podpisać zawodowy kontrakt, ale ostatecznie wstąpił do wojska. Uważa, że ta dyscyplina sportu jest częścią amerykańskiej kultury. Ten turniej traktuje jak dobrą zabawę.

W kolejnym meczu rywalizację rozpoczęły zespoły Lekarz Domowy i US NAVY. Po dwóch kwartach to Amerykanie nadawali ton grze, które dało im cztery punkty zapasu na drugą połowę. Ta niewielka przewaga została szybko utracona już na początku trzeciej kwarty. Amerykanom zabrakło już tej szybkości i skuteczności, jaką prezentowali w dwóch pierwszych odsłonach. Ostatecznie przegrali mecz 49:64. W drugim meczu Amerykanie spotkali się z zespołem Maszbud. To spotkanie zakończyło się dogrywką i wygraną Maszbudu jednym punktem – 58:57. Te dwie porażki były największa niespodzianką turnieju.

Różnicą dziesięciu oczek 64:54 zakończyło się spotkanie pomiędzy zespołami Lekarz Domowy, a Batalionem Ochrony Bazy. Nie rozegrano spotkania pomiędzy żołnierzami amerykańskimi, a żołnierzami Batalionu Ochrony Bazy. Amerykanie ze względów służbowych otrzymali polecenie szybkiego powrotu do bazy.

Finał pierwszego turnieju Wyrzutnia 2018 rozegrał się pomiędzy zespołami Maszbud a Lekarz Domowy. Nie było mowy o niespodziance. Pewne zwycięstwo odnieśli koszykarze zespołu Lekarz Domowy w stosunku 78:56. Tym samym zostali zwycięzcami całego turnieju.

Najlepszym punktującym w całym turnieju, z 68 punktami na koncie, został zawodnik Maszbudu, Adrian Sucholas. (opr. rkh)