K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Powietrze w Słupsku uśmiechnięte

0

Powietrze w Słupsku jest czystsze niż w jakimkolwiek innym polskim mieście – informuje na swojej stronie internetowej Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Na udostępnionej mapie środowiskowej nie podawana jest liczbowa skala zanieczyszczeń, lecz uśmiechnięta buźka jako symbol czystego środowiska.

Słupsk nie ma swojego działu monitorowania stanu atmosfery. Na jego terenie stoi jedynie automatyczna stacja badawcza, która przesyła bieżące dane do centrali wojewódzkiej w Gdańsku, gdzie są one analizowane i następnie publikowane w dwóch formach – dla profesjonalistów i dla laików. Ta ostatnia ma kształt różnego rodzaju buziek, od uśmiechniętej błękitnej po czerwoną wściekłą. Błękitna świadczy o czystym powietrzu, a im bardziej zmienia kolor, tym gorzej dla terenu, na którym jest prowadzone badanie. A właściwie dla ludzi, którzy na badanym obszarze zamieszkują.

Na dymy z kominów najbardziej narażone jest śródmieście ze starą substancją mieszkaniową. Większość budynków podłączona już jest do ogrzewania miejskiego bądź wyposażona w systemy ogrzewania o niskim poziomie szkodliwości, takie jak np. gazowe czy elektryczne. Zostało jednak jeszcze wiele mieszkań ogrzewanych – w sensie dosłownym – tradycyjnym opałem. Ale i coraz więcej starych budynków jest także ocieplanych, dzięki czemu ma mniejsze straty ciepła. Ma to również wpływ na zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery.

Jak już informowaliśmy, ratusz prowadzi obecnie inwentaryzację lokali ogrzewanych tradycyjnie. Jej celem jest ocena, jaki może być koszt pomocy przy wymianie starych, nieekologicznych pieców węglowych na nowe źródła ciepła, które niewiele szkodzą środowisku. Od kilku lat magistrat dofinansowuje w sposób ograniczony wymianę systemów grzewczych na ekologiczne. Dotacja wynosi 50 procent kosztów, ale nie więcej niż 2 tysiące złotych. Przypomnijmy, że Polska jest w czołówce krajów europejskich o najbardziej skażonym powietrzu.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.