K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Z klasą od podstawówki

0

W Dzień Kobiet o paniach nie zapominają również młodsi mężczyźni. Mali dżentelmeni ze Szkoły Podstawowej nr 2 wykonali piękne bukiety, które wręczą swoim mamom. Aby nie zaliczyć przy tym wpadki, pod okiem wychowawczyni szlifowali zasady savoir-vivre`u.

Dawniej przywiązywano dużą wagę do etykiety i symboliki związanej z wręczaniem kwiatów. Dziś większość z tych zasad została zapomniana i mało kto pamięta o regułach, które niegdyś były fundamentalne w kontaktach damsko-męskich. Nie wszystko jednak stracone, bo wiedzę o konwenansach towarzyskich od zatarcia ratowali dżentelmeni ze Szkoły Podstawowej nr 2.

Myślę, że tradycja – sposób wręczania kwiatów, ich gatunek – na znaczenie, przynajmniej dla mnie, więc w ten sposób przekazuję być może swoje upodobania, ale i myślę, że wśród ludzi starszych – tradycjonalistów – wciąż jeszcze jest to bardzo głęboko zakorzenione – mówi Katarzyna Sawicka, nauczycielka SP nr 2.

Młodzi adepci savoir-vivre`u obyciem mogą zaskoczyć niejednego dorosłego mężczyznę. Doskonale wiedzą, jak odpowiednio dobrać barwę i gatunek kwiatów do okazji. Nieobce są im także zasady obdarowywania nimi.

Na pewno nie łodygą do góry, tylko w dół – przypomina Sambor Kamiński, uczeń Szkoły Podstawowej nr 2 – żeby nie wyglądało, że chce się kogoś ukłuć.

Dużo bardziej wyrafinowaną formułę wręczania kwiatów przedstawił Hubert Banasiak. – Kwiaty najpierw trzymamy w lewej ręce, bo uścisk wykonujemy ręką prawą ręką. Potem przekładamy je do prawej, żeby móc je podać. I oczywiście życzyć wszystkiego najlepszego.

Lekcję florystyczną przeprowadzono w kwiaciarni „Szarotka”. Właścicielka przyznaje, że zmiany w upodobaniach klientów są widoczne, ale każdy posiada też indywidualne preferencje. Klienci zwracają uwagę na kolor roślin. Mniejszym powodzeniem cieszą się kwiaty żółte, chętniej natomiast wybierane są czerwone, pomarańczowe czy różowe. Kiedyś była moda na tulipany, teraz królują róże w najrozmaitszych odmianach.

Chłopcy zakończyli warsztaty ułożeniem pięknych bukietów, które następnie przekażą swoim mamom. A wszystkim paniom z okazji Dnia Kobiet złożyli głośne i szczere życzenia wszystkiego najlepszego.

(opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.