K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Nowy komendant CSMW

0

Na placu apelowym Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej im. wiceadmirała Józefa Unruga w Ustce odbyła się uroczystość przekazania obowiązków komendanta. Nowym komendantem został komandor Grzegorz Okuljar.

W miniony piątek pełniący obowiązki komendanta Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce komandor porucznik Dariusz Cebulka przekazał dowodzenie jednostką nowemu komendantowi. Dla ośrodka szkolenia, i nie tylko, było to szczególne święto. Komandor Grzegorz Okuljar, nowy szef CSMW oraz podległych mu jednostek, był na poprzednio zajmowanym stanowisku dowódcą 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych, a praktycznie całą swoją służbę spędził w 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Legitymuje się 25-letnią służbą w linii na okrętach, dowodził m.in. ORP Xawery Czernicki na Morzu Śródziemnym oraz okrętami transportowo-minowymi „Gniezno” i „Toruń”.

W uroczystej zbiórce udział wzięli szef Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej komandor Mirosław Jurkowlaniec, dowódcy garnizonu Ustki i Słupska, przedstawiciele jednostek Marynarki Wojennej z Gdyni i Świnoujścia oraz centrów szkolenia z Poznania i Koszalina. Przybyli również przedstawiciele służb mundurowych, dyrektorzy szkół współpracujących z Centrum, a także byli komendanci, kadra i marynarze. Szef sekcji personalnej odczytał decyzję ministra obrony narodowej o powołaniu nowego komendanta.

Z dniem objęcia obowiązków nowy komendant komandor porucznik Grzegorz Okuljar został mianowany na stopień komandora. W dalszej części ceremonii odbyło się przekazanie sztandaru przez pełniącego jeszcze obowiązki komendanta oraz złożenie meldunków przez zdającego i przyjmującego.

W swoim wystąpieniu komandor Mirosław Jurkowlaniec podziękował komandorowi porucznikowi Dariuszowi Cebulce za prawie trzyletnie dowodzenie oraz wzorową realizację zadań nałożonych przez dowódcę Marynarki Wojennej. Nowemu komendantowi życzył sukcesów na bardzo odpowiedzialnym stanowisku komendanta Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej im. wiceadmirała Józefa Unruga. Uroczystość na placu apelowym zakończyła się defiladą kompanii reprezentacyjnej Marynarki Wojennej oraz pododdziałów centrum.

Dalsza część uroczystości odbyła się w sali tradycji Centrum Szkolenia Specjalistów Marynarki Wojennej. Tam w obecności komandora Mirosława Jurkowlańca nastąpiło podpisanie protokołu zdania i przyjęcia obowiązków służbowych. Nowy szef CSMW zaznaczył, że Centrum znał dotąd jedynie z trzech kursów dwudniowych, a sama Ustka bardziej kojarzyła mu się z wakacjami, zwiedzaniem i odpoczynkiem nad morzem. Nie liczył, że do niej właśnie zaprowadzą go marynarskie drogi, ponieważ w swojej służbie bardziej związany był z flotą, okrętami i ludźmi morza. Teraz przyszedł jednak czas na zmianę. Jakie zadania postawiono przed nim?

Szkolenie, szkolenie i nadzorowanie szkolenia. To przede wszystkim – mówi kmdr Grzegorz Okuljar. – Ale także to, o czym mówiłem podczas uroczystości na placu: wchodzi nowy sprzęt do marynarki wojennej. Na ORP „Kormoran” w listopadzie podniesiono banderę, okręt wszedł do służby, czekają więc nas nowe wyzwania, w tym nowe sposoby kształcenia. To jest sprzęt, który wprowadza w XXI wiek. Za chwilę wejdą nowe „Kormorany”, nowy ORP „Ratownik”, który również będzie miał załogę, więc trzeba będzie przygotować ludzi do służby na wodach.

Na pytanie, gdzie czuje się lepiej – na morzu czy na lądzie, komandor Okuljar nie krył, że szkolenie zawsze go pociągało, a choć znakomicie czuł się w czynnej flocie, to teraz chciałby swoje doświadczenie przekuć na konkretne efekty w Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej, które przygotowuje ludzi do służby na morzu. Komandor wyraził nadzieję, że we współpracy z kadrą jednostki można zdziałać wiele dobrego.

Jak przystało na wilka morskiego nowy komendant ma także hobby. Trochę nietypowe, bo jest nim fotografia portretowa, która pozwala mu w wolnych chwilach na relaks i odpoczynek.

(opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.