K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Wielkopostne misterium

0

Instrumentaliści Lęborskiej Orkiestry Kameralnej, chór Vox Populi i soliści przygotowują się do niecodziennego koncertu tematycznie związanego z Wielkanocą. W Sanktuarium św. Jakuba Apostoła zaprezentowane zostanie „Mysterium Martiae”, kompozycja Macieja Naczka. Będzie to jednocześnie pożegnalny występ kompozytora i śpiewaka operowego przed lęborską publicznością.

Okres wielkopostny jest czasem refleksji i przygotowań do najważniejszego święta w kościele katolickim – Wielkanocy. Z tej okazji w najbliższa niedzielę (18 marca) o godz. 19 w Sanktuarium św. Jakuba Apostoła odbędzie się wyjątkowy koncert przygotowany przez Macieja Naczka, kompozytora, śpiewaka operowego i instrumentalisty. Lęborska Orkiestra Kameralna wraz z chórem i solistami zaprezentuje kantatę jego autorstwa zatytułowaną „Mysterium Martiae”.

Misterium, które przedstawimy z Lęboską Orkiestrą Kameralną i chórem Vox Populi to kantata moderna, czyli utwór na orkiestrę, chór, solistów-wokalistów, narratorów i recytatorów – wyjaśnia Maciej Naczk, kompozytor. – Zamysł całego projektu jest taki, żeby poruszyć serca ludzkie w okresie Wielkiego Postu. By stanowić motor napędowy dla dokonywania zmian w swoim życiu, do głębszego wejścia w tajemnicę śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

Koncert ten będzie miał także emocjonalne znaczenie dla Macieja Naczka.

Jest to mój ostatni projekt w Lęborku – mówi kompozytor. – W tej chwili ukończyłem studia muzyczne w Salzburgu i swoją przyszłość wiążę z Austrią. Jest to moje takie prywatne ostatnie wydarzenie autorskie w tym mieście. Dlatego zależy mi na tym, żeby pokazać, iż praca Lęborskiej Orkiestry Kameralnej i chóru Vox Populi przez ostatnie dwa lata to był bardzo dobrze przepracowany i spędzony czas. Grupa świetnych ludzi, świetnie dogadujących się. Pewnie! Jak w każdym zespole bywają chwile gorsze i lepsze. Nie zawsze też możemy liczyć na takie wsparcie z zewnątrz, które by nas zadowalało. To misterium ma też pokazać, że Lębork nie jest pustynia talentów, nie jest pustynią kulturalną, że jest to miasto z ogromnym potencjałem i warto wykorzystywać talenty. Te, które są przy naszej formacji, ale też w innych zespołach z terenu ziemi lęborskiej.

Za pulpitem dyrygenckim stanie Paweł Słoniec, a solistami – obok kompozytora – będą śpiewacy Magdalena Choszcz, Marta Kalińska, Mariusz Czajka i Piotr Sadkowski oraz Mateusz Bliskowski (gitara) i ks. Michał Matusik, który wcieli się w rolę narratora. Wstęp na koncert jest bezpłatny, ale organizatorzy przygotowali symboliczne cegiełki, z których dochód przeznaczony zostanie na rozwój orkiestry i chóru. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.