K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

PO dla seniora

0

Platforma Obywatelska kontynuuje cykl konsultacji społecznych dotyczących programu „Polska Seniora”. W założeniach projektu uwzględnia się między innymi emerytury wolne od podatku oraz dodatkowe wsparcie medyczne.

Pomorskie to dziewiąte województwo, w którym Platforma Obywatelska przeprowadzi konsultacje w sprawie programu „Polska Seniora”. Na spotkaniach działacze przedstawią seniorom gotowe rozwiązania, ale jednocześnie pozostaną otwarci na pomysły i sugestie samych adresatów. Projekt PO składa się z trzech filarów: zdrowego, godnego i aktywnego życia. Przygotowano też zachętę dla osób planujących pozostać na rynku pracy po osiągnięciu progu emerytalnego.

Zwolnienia dla pracodawcy ze składek jako zachęta do dłuższej pracy w momencie, kiedy jest już możliwość przejścia na emeryturę, ale zdrowie i siły pozwalają emerytom pozostać na rynku pracy i dalej realizować się zawodowo. Będzie to dla pracodawcy opłacalne, a emeryt będzie mógł zostać na swoim miejscu pracy – mówi Anna Wasilewska, posłanka PO.

Kolejne ułatwienia, znajdujące się w projekcie Platformy, to czek opiekuńczy i urlop wytchnieniowy dla opiekunów osób starszych i niesamodzielnych. Polityka senioralna to również zdrowie i zagwarantowanie dostępu do wysokiej jakości usług medycznych. Jednym z pomysłów jest wprowadzenie bilansu 60-latka. Każda osoba po przekroczeniu tego wieku pozostałaby pod stałą kontrolą lekarską.

Chcielibyśmy, aby w każdym województwie był lekarz geriatra i przychodnia geriatryczna. To duży problem dla seniora, jeśli każdy lekarz wypisuje mu leki na leczenie schorzenia z zakresu swojej specjalności, a potem ten człowiek, ten organizm nie jest w stanie pogodzić wszystkiego ze sobą, stąd problemy – mówi Agnieszka Kowalczyk-Leszczyńska, posłanka PO. – Chcielibyśmy też, aby była ustawiczna rehabilitacja, dlatego że powyżej 60. czy 70. roku życia jest takie zapotrzebowanie.

Platforma Obywatelska poprzez program „Polska Seniora” chce także zaktywizować osoby starsze. W każdej gminie obowiązkowo ma pojawić się rada seniora oraz specjalny budżet obywatelski, skrojony wyłącznie na potrzeby osób w wieku emerytalnym. Informacje zebrane w toku konsultacji wykorzystane zostaną w procesie tworzenia projektu. Jego ostateczny kształt poznamy za kilka miesięcy.

(opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.