K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Pożegnanie „misjonarzy”

0

Żołnierzy 15. zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego wyjeżdżających do Bośni i Hercegowiny pożegnano w czwartek, 15 marca. Odprawa miała miejsce w Słupsku, ale kontyngent tworzą żołnierze z całej Polski.

Dzisiaj, 15 marca, w 7. Brygadzie Obrony Wybrzeża w Słupsku odbyło się pożegnanie żołnierzy wyjeżdżających jako XV zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego EUFOR Althea do Bośni i Hercegowiny. Żołnierze mają realizować zadania związane z łagodzeniem głębokich podziałów etnicznych oraz religijnych tamtejszej ludności. Około południa na placu apelowym miejsca w szyku zajęły pododdziały słupskiej jednostki, wśród nich pododdział żołnierzy XV zmiany PKW. Dowódca uroczystości, ppłk Paweł Kubów, złożył meldunek zastępcy dowódcy brygady, płk. Marcinowi Adamskiemu. Do żołnierzy zwrócili się płk Piotr Siemiński, przedstawiciel dowództwa operacyjnego, oraz płk Tomasz Kowalczykiewicz, przedstawiciel Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Po słowach skierowanych do „misjonarzy” podpisany został protokół przekazania kontyngentu w podporządkowanie dowództwu operacyjnemu. Po dopełnieniu ceremoniału dowódca XV zmiany PKW ppłk Tomasz Adamczyk powiedział:

Skład kontyngentu stanowią żołnierze różnych rodzajów sił zbrojnych z całej Polski. Stoją tu żołnierze, od Lublina poczynając, poprzez Zakopane, Oleśnicę, Bydgoszcz, Tomaszów Mazowiecki, Warszawę, Grudziądz, Braniewo, Lębork, na Słupsku kończąc. Mimo że trzon zmiany stanowią żołnierze z 7. Brygady Obrony Wybrzeża, to potrzeby misji wymagają udziału specjalistów w wąskich dziedzinach rzemiosła wojskowego, których nasza jednostka nie posiada w swoich zasobach. Ci, którzy tu stoją, reprezentują najwyższy poziom wyszkolenia, wymagany w obszarach, w których będą się obracać w środowisku międzynarodowym.

Uroczystość zakończyła się błogosławieństwem którego udzielił kapelan Garnizonu Słupsk ks. kmdr ppor. Bolesław Leszczyński, a następnie odbyła się defilada pododdziałów.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.