K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Dla bezpieczeństwa seniorów

0

Ofiarami oszustów wyłudzających pieniądze najczęściej padają seniorzy. Do akcji prewencyjnych prowadzonych przez policję i placówki socjalne włączają się także banki. Takie spotkanie z najstarszymi mieszkańcami miasta odbyło się także w Lęborku.

Wyłudzenia pieniędzy metodami na wnuczka, policjanta i czy pracownika pomocy społecznej były wielokrotnie omawiane, a ich potencjalne ofiary – w ogromnej większości seniorzy – informowani i przestrzegani. Do akcji prewencyjnych prowadzonych przez policję włączyły się także placówki bankowe, które wśród swoich klientów mają sporą liczbę seniorów. W Lęborku odbyło się spotkanie pracowników banku ze starszymi mieszkańcami miasta, podczas którego omówione zostały nie tylko powszechnie znane metody oszustw i wyłudzeń. Również te, o których mówi się jeszcze rzadko, ale zdarzają się coraz częściej. By okraść właściciela konta bankowego, wcale nie trzeba wchodzić w posiadanie jego karty płatniczej. Wystarczy niewielkie urządzenie, którym złodziej może bardzo skutecznie się posłużyć.

Może mieć je przy sobie – tłumaczy Katarzyna Klimczuk, partner Alior Banku. – Wystarczy, że podejdzie do Państwa gdzieś w tłumie, na targu, zakupach i przyłoży to urządzenie nawet przez torebkę do państwa portfela i może ściągnąć 50 złotych. Taki jest limit pobrania bez potwierdzenia. Można to zrobić raz, odejść i potem zrobić drugi raz. W ten sposób kilkaset złotych można ściągnąć z karty bez państwa wiedzy. Potem przychodzicie państwo do domu, sprawdzacie stan konta i okazuje się, że nie ma pieniędzy.
Takiej kradzieży można jednak równie skutecznie przeciwdziałać. Wystarczy specjalne etui, w którym będzie trzymało się kartę. Lęborscy seniorzy taki prezent otrzymali. Uczestnicy spotkania jednoznacznie stwierdzili, że informacje, które uzyskali są bardzo przydatne. Pani Mirosława powiedziała, że tak jej jak i jej koleżankom znana była metoda na wnuczka, jednak wszystkie te metody ulegają modyfikacji, a po takim spotkaniu można być z informacjami na ich temat na bieżąco.

Środowe spotkanie zgromadziło 65 osób, ale ze względu na duże zainteresowanie lęborczan organizatorzy już teraz myślą o przygotowaniu kolejnej akcji informacyjnej. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.