K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Dworzec w Ustce na nowo

0

Ustka, w oczekiwaniu na dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego, samodzielnie rozpoczyna remont dworca kolejowego PKP. Inwestycja jest częścią projektu lokalnego węzła integracyjnego.

Zaniedbanego dworca kolejowego z pewnością nie można uznać za wizytówkę nadmorskiego kurortu. Odpadające tynki z fasady budynku i łuszcząca się z okien farba to pierwsze, co widzą wczasowicze po opuszczeniu pociągu. Już niedługo jednak istniejący obraz ma się zmienić, ponieważ Ustka przystępuje do gruntownej rewitalizacji obiektu. Przy okazji powstanie również nowy dworzec autobusowy z peronami. Pieniądze na inwestycje miasto wysupłało z własnego budżetu jako wkład własny w budowę węzła przesiadkowego. Środki na duży projekt transportowy miały pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego, ale na razie samorząd jeszcze ich nie otrzymał.

W wyniku konkursów, które odbyły się w urzędzie marszałkowskim, Ustka nie dostała pieniędzy w pierwszym etapie, natomiast jesteśmy na pierwszym miejscu rezerwowym i liczymy, że te pieniądze otrzymamy – mówi Jacek Graczyk, burmistrz Ustki. – Wartość projektu, który złożyliśmy, wynosi 22 miliony złotych, wkład własny – 7 milionów złotych. Doszliśmy do wniosku, pokazując naszą pełną determinację, że w ramach tych 7 milionów, które i tak musielibyśmy do projektu włożyć, chcemy już rozpocząć prace.

Samorząd liczy, że pozostałe 17 milionów złotych na budowę całości przedsięwzięcia uda pozyskać się z urzędu marszałkowskiego. W ramach najbliższych prac remontowych na dworcu odnowione zostaną dach i elewacja. Wewnątrz budynku pojawi się natomiast punkt informacji turystycznej oraz przechowalnia bagażu dla podróżnych. Aby modernizacja obiektu kolejowego mogła się rozpocząć, najpierw miasto musiało przejąć nieruchomość od PKP. W konsekwencji gmina samodzielnie musiała zabezpieczyć środki na remont budowli. Inaczej jest w wypadku Słupska, gdzie budynek dworca pozostaje własnością PKP, a więc jego modernizacja finansowana będzie przez przewoźnika.

Gdyby u nas dworzec był własnością Polskich Kolei Państwowych, moglibyśmy również korzystać z partnera zewnętrznego PKP, który mógłby ten remont wykonać. W tej chwili realizujemy to w oparciu o środki własne, licząc jednak na wsparcie zewnętrzne ze środków unijnych – informuje burmistrz Ustki.

Rewitalizacja dworca kolejowego w nadmorskim kurorcie rozpocznie się dopiero po sezonie, aby nie zakłócać ruchu turystycznego. Wszystkie prace powinny zakończyć się jesienią 2019 roku.

(opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.