K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Kranówka samo zdrowie

0

Spółka Wodociągi obala mity dotyczące picia wody prosto z kranu i zachęca do jej spożywania. Na dowód tego w szkołach w Słupsku i Kobylnicy zamontowano poidełka.

Jak co roku 22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody. Spółka Wodociągi wydarzenie uczciła zamontowaniem kolejnego poidełka w słupskiej szkole, tym razem w podstawówce nr 2. Urządzenie ma upowszechniać wśród najmłodszych nawyk picia tzw. kranówki. Według specjalistów zajmujących się jakością wody w mieście jest ona nawet lepsza od butelkowanej.

Gdyby spojrzeć na etykietę wody ze sklepu oraz naszej wody kranowej – ta zamieszczona jest na stronie internetowej Wodociągów – można by się zdziwić, ale kranówka pod wieloma parametrami jest jakościowo lepsza od wody butelkowanej, tych substancji mineralnych jest więcej, chociażby wapnia czy magnezu – mówi Piotr Czerwczak, technolog wody.

Spółka Wodociągi Słupsk od lat propaguje picie wody prosto z kranu. Rozpoczynając od najmłodszych kampanię na rzecz zdrowej wody, sukcesywnie wdraża w życie projekt proekologiczny, którego celem jest montaż w miejskich placówkach oświatowych poidełek. Uczniowie zachęcani do korzystania z nich wyrabiają w sobie nawyk picia wody prosto z kranu.

Najczęstszymi obawami dotyczącymi picia kranówki jest jej sterylność. Woda w procesie uzdatniania poddawana jest naturalnym metodom dezynfekcji. Wodociągi przy jej oczyszczaniu nie stosują środków chemicznych ani też chloru. Dlatego kranówka w Słupsku uznawana jest za smaczną i zdrową. Nadal niezdecydowanych do spożywania surowej wody może przekonać cena, jej litr kosztuje mniej niż grosz. Ponadto pośrednio pomaga chronić środowisko, ponieważ nie trzeba przechowywać jej w plastikowych pojemnikach.

Szkoła Podstawowa nr 2 również promuje wśród swoich wychowanków działania proekologiczne. Co roku wręczane są najbardziej aktywnym uczestnikom tych działań statuetki ekologa roku. By taką otrzymać, należy gromadzić surowce wtórne i wspierać ochronę środowiska poprzez zbieranie makulatury, baterii lub innych surowców, które powinny być selekcjonowanie w systemie gospodarowania odpadami.

Uczniowie codziennie przynoszą ze sobą picie w butelkach plastikowych

Docelowo w miejskich szkołach Wodociągi zamierzają zainstalować 20 poidełek. Kolejne pięć pojawi się w szkołach w Gminie Kobylnica.

(opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.