K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Wolność dla edukacji

0

Słupska młodzieżówka partii Wolność, założonej przez Janusza Korwina-Mikkego, przekonuje do prywatnej edukacji. Z takim hasłem będzie startować w najbliższych wyborach samorządowych.

Młodzi z partii Wolność wychodzą naprzeciw problemom współczesnej oświaty i przedstawiają wypracowane rozwiązania. Proponują wprowadzenie bonu edukacyjnego oraz prywatyzację szkół. Na konferencji zwołanej z okazji Dnia Wagarowicza wyliczali zalety takiego ruchu.

Każdy rodzic w postaci podatków płaci państwu za edukację jego dziecka w systemie szkolnictwa, jaki obowiązuje. Pieniądze te są odgórnie dzielone na każde dziecko, wliczając w to obsługę administracyjną samego systemu, a następnie przekazywane poszczególnym placówkom oświatowym.

Według subwencji oświatowej na rok 2018 roczna kwota przeznaczona na jednego ucznia wynosi 5.436 złotych, co miesięcznie daje 453 złote – mówi Dominik Kwiatkowski z partii Wolność. – Te 453 złote mógłby dostać każdy rodzic w formie chociażby czeku i z nim mógłby pójść do dowolnej placówki oświatowej, żeby opłacić w niej edukację swojego dziecka. Mógłby też wydać mniej, a resztę przeznaczyć na zajęcia dodatkowe różnego rodzaju, np. kurs języka angielskiego.

W opinii przedstawicieli partii oddanie szkół zasadom wolnego rynku przełoży się na wyższe zarobki dla nauczycieli. Z kolei wyższe pensje i tym samym lepsza motywacja do pracy może wpłynąć na podniesienia jakości nauczania.

Każdy właściciel danej placówki mógłby zdecydować o podwyższeniu zarobków każdego dobrego pracownika – mówi przewodniczący słupskich struktur partii Wolność. – Oczywiście rynek wszystko weryfikuje. Jeśli pracownik, a raczej jego uczniowie mieliby bardzo dobre osiągnięcia, to automatycznie taki pracownik staje się dużo bardziej cenny niż ten, który ma zdecydowanie gorsze doświadczenie i metody nauczania.

Młodzieżówka partii Wolność zamierza startować w nachodzących wyborach samorządowych i ubiegać się o miejsca w radzie miejskiej. Czy propozycja bonu oświatowego i prywatnej edukacji znajdzie uznanie wśród słupszczan i kandydatom partii da mandaty, okaże się jesienią.

(opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.