K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Bohaterski dziewięciolatek

0

Mały wielki bohater – takimi słowami można opisać dziewięcioletniego Adriana z Sycewic, który uratował młodszego kolegę od śmierci pod lodem. Za swój bohaterski czyn otrzymał podziękowania i medal od wójta gminy Kobylnica.

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w miniony weekend. Chłopcy podczas popołudniowej zabawy postanowili odwiedzić okolice stawu w centrum wsi. Jeden z nich zachęcony widokiem zmrożonej tafli zbiornika wszedł przy brzegu na cienki lód, który od razu się pod nim załamał. Tylko dzięki odwadze i roztropności dziewięcioletniego Adriana udało uniknąć się większej tragedii. Chłopiec, widząc kolegę w wodzie, zachował zimną krew i pomógł wydostać mu się z opresji.

Staw był zamarznięty, lód załamał się pod moim kolegą – mówi Adrian Grodzki. – To wyglądało tak, że drugi kolega pobiegł po osobę dorosłą, a ja w tym czasie temu pierwszemu podałem gałąź i on wyszedł ze stawku.

Wzorowa zachowanie dziewięciolatka nie uszło uwadze władz Gminy Kobylnica. Wójt przy wszystkich kolegach ze szkoły w Sycewicach, do której uczęszcza chłopiec, wręczył małemu bohaterowi medal i nagrodę. Dumni z syna mogą być również rodzice, chociaż nie ukrywają, że na początku byli przerażeni całą sytuacją.

Bałam się, mam świadomość tego, jak ratuje się osobę tonącą – ona może wciągnąć ratującego. To był strach przeolbrzymi, ale emocje opadły, a potem była już tylko duma – mówi Małgorzata Grodzka, mama dziewięciolatka.

Postawa Adriana to także zasługa szkoły w Sycewicach. Placówka każdego roku przygotowuje dla uczniów zajęcia, jak właściwie postępować w razie zagrożenia.

Gdy tylko zaczyna się zima, ale także gdy po niej następuje pierwsze ocieplenie, i oczywiście w ramach akcji „Bezpieczne wakacje”, przeprowadzamy pogadanki i szkolenia z uczniami. Robimy to cyklicznie od wielu, wielu lat – mówi dyrektor szkoły w Sycewicach Mariusz Pawłowski.

Adrian dzień, w którym uratował kolegę, z pewnością zapamięta do końca życia. Z kolei strażacy przypominają, aby pod żadnym pozorem nie wchodzić na lód, nawet jeśli sprawia wrażenie solidnego i mocnego.

(opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.