K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Bezpieczeństwo niechronionych

0

Po raz kolejny funkcjonariusze lęborskiej drogówki realizowali wojewódzką akcję prewencyjno-kontrolną „Niechronieni użytkownicy ruchu drogowego”. Szczególną uwagę zwracali nie tylko na zachowania kierowców wobec pieszych i rowerzystów, ale też pieszych łamiących przepisy ruchu drogowego.

Wtorek był dla policjantów lęborskich dniem akcji „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Pod lupę wzięli oni postawy kierowców wobec pieszych i rowerzystów jako uczestników ruchu drogowego. Nie ograniczyli się jednak tylko do tego. Zwrócili również uwagę na zachowania pieszych i rowerzystów, którzy łamiąc przepisy stwarzają zagrożenie w ruchu drogowym. Niestety, przede wszystkim dla siebie. Dość przypomnieć, że na pomorskich drogach rokrocznie ginie około 40 pieszych, a ponad 500 odnosi różne obrażenia. Mniej przerażające są statystyki dotyczące rowerzystów, ale warto pamiętać, że w 2016 roku na polskich drogach zginęło ich 271 w ponad 4.700 wypadkach. W zdecydowane większości do takich nieszczęść dochodzi na obszarze zabudowanym.

Jak informuje asp. sztab. Magdalen Zielke z KPP w Lęborku, do najbardziej niebezpiecznych wykroczeń, które popełniają piesi należy zaliczyć wchodzenie na jezdnię zza pojazdu, wtargnięcie na jezdnię i przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym. Policjanci surowo będą karać także rowerzystów za przejeżdżanie przejść dla pieszych i jazdę po chodnikach. Mundurowi zwrócą też uwagę na to czy piesi poza terenem zabudowanym są wyposażeni w elementy odblaskowe oraz czy rowery wyposażone w obowiązkowe elementy.

Policjantka ma nadzieję, że systematyczne akcje prewencyjno-kontrolne przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa niechronionych użytkowników ruchu drogowego. Jednocześnie dodaje, że takie działania prowadzone będą także na bieżąco. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.