K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Więcej światła!

1

Doświetlenie przejść dla pieszych proponuje w ramach rewolucji oświetleniowej w Słupsku radny Kazimierz Czyż. Jego zdaniem należy zdecydowanie poprawić bezpieczeństwo pieszych w mieście.

O problemie informowaliśmy już kilkakrotnie w naszych programach: wiele przejść dla pieszych jest niedoświetlonych po zmierzchu.

Oświetlenie przejść dla pieszych w Słupsku jest fatalne – mówi Kazimierz Czyż, radny miejski. – Szczególnie zwróciłem uwagę na ulicę Kościuszki. Kiedy zobaczyłem lampy oddalone od każdego przejścia o 50-70 metrów, to mnie trochę zmroziło. W związku z trym, że mamy dostać pieniądze z Unii Europejskiej na remont oświetlenia, jest to bardzo dobry moment, aby wykorzystać go na doświetlenie wszystkich przejść dla pieszych i zwiększyć bezpieczeństwo obywateli naszego miasta.

Zarząd Infrastruktury Miejskiej instaluje doświetlacze przejść dla pieszych w niektórych punktach miasta, ale ciągle jest ich zbyt mało. Przyczyna jest prosta i jednocześnie skomplikowana: brak pieniędzy. Każdy taki doświetlacz – choć powinny być dwa, zainstalowane po obu stronach ulicy – kosztuje około trzydziestu tysięcy złotych, z czego jedną dziesiątą za każdym razem pobiera projektant takiego doświetlenia, chociaż projekty te w większości różnią się od siebie tylko odległością lamp od źródła zasilania. Założenie dziesięciu takich par lamp to już wydatek trzystu tysięcy złotych, z czego trzydzieści tysięcy odbiorą projektanci.

Dyrektor Zarządu Infrastruktury Miejskiej, który ma przeprowadzić tzw. rewolucję oświetleniową – Jarosław Borecki – przebywał służbowo w czwartek, 5 kwietnia, w Gdańsku i nie miał możliwości rozmowy z nami. Wcześniej jednak wspominał, że doświetlenie szczególnie niebezpiecznych i zaciemnionych przejść jest brane pod uwagę i zapewne nastąpi to podczas wymiany ulicznego oświetlenia. Na to jednak musimy jeszcze poczekać.

(opr. jwb)

DyskusjaJeden komentarz

  1. Proszę też zwrócić uwagę na jezdnię na ul. Kościuszki na wysokości Makro.Trochę sie zapadła i mieszkańcy okolicznych domów odczuwają wstrząsy po przejeździe ciężaròwki.