K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Darmowe szczepienia

0

Ministerstwo Zdrowia organizuje bezpłatne szczepienia przeciwko pneumokokom dla dzieci w wieku do 5 lat. Program dotyczy maluchów urodzonych w latach 2013-2016.

Najpóźniej do 20 kwietnia rodzice mogą zgłosić swoje pociechy do programu szczepień przeciwko pneumokokom. Najpierw należy jednak zjawić się z dzieckiem u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać kwalifikację. Szczepienia wykonywane są przychodni.

Opieką objęte są dzieci, które nie ukończyły jeszcze pięciu, urodzonych w latach 2013-2016. Maluchy, które przyszły na świat od 2017 roku, objęte są już obowiązkowym programem szczepień ochronnych w zakresie zakażeń pneumokokowych.

Szczepienie będzie polegało na podaniu dwóch dawek 10-walentnego preparatu w odstępie dwóch miesięcy. Cały cykl powinien zostać zakończony do końca czerwca. Akcja prowadzona od 20 marca cieszy się dużym zainteresowaniem. Jak dotąd z terenu powiatu słupskiego zgłoszono 470 dzieci i wydano 316 szczepionek. Tylko w pierwszym tygodniu preparat zaaplikowano 175 maluchom. Pneumokoki mogą być przyczyną wielu dolegliwości.

Streptococcus pneumoniae wywołuje np. zapalenie płuc, ostre zapalenie ucha środkowego oraz wiele innych chorób – mówi Włodzimierz Sławny, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Słupsku. – Pneumokoki to bakterie, które należą do najczęstszych przyczyn poważnych zakażeń u dzieci. Oprócz zapalenia górnych dróg oddechowych mogą także powodować zapalenie opon mózgowych oraz sepsę.

(opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.