K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Młodzież o Herbercie

0

W V Liceum Ogólnokształcącym w Słupsku odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorski i Poezji Śpiewanej pn. „Podróże z Herbertem”. To już czwarta edycja zmagań recytatorskich, których celem jest upowszechnianie twórczości znanego poety.

Z roku na rok w konkursie poetyckim, którego tematyka skupia się wokół twórczości Zbigniewa Herberta, udział bierze coraz więcej uczestników. Impreza gromadzi uczniów ze szkół gimnazjalnych i średnich z całego powiatu słupskiego. W konkursie młodzież rywalizuje w dwóch kategoriach. W tym roku uczniowie głównie nastawili się na recytację. W kategorii poezji śpiewanej zgłosiło się jedynie trzech ochotników, w tym dwie osoby występujące jako duet.

Przy ocenie wykonawcy jury bardzo dużą wagę przywiązuje do rozumienia słowa poetyckiego i interpretacji. Istotną rzeczą w konkursach recytatorskich jest wydobycie emocji zaklętych w wersach wiersza.

Zdaję sobie sprawę, że dla tych uczestników czasami wcale nie jest to takie proste przedsięwzięcie – wyjść, stanąć. Jest stres, są nerwy. Ale ci, którzy okażą się najlepsi w tym konkursie, to tacy, którzy poza tym, że nauczyli się teksu na pamięć, będą potrafili coś z tego teksu wydobyć, tak żeby przemówił on także do nas jako słuchaczy – mówi Tomasz Tomasik, literaturoznawca i członek jury.

W tegorocznej imprezie literackiej uczestniczyło 37 osób. Najlepsi w kategoriach deklamacji i poezji śpiewanej w nagrodę pojadą do Heide-Parku koło Hamburga. Warto wspomnieć, że partonem V Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku jest właśnie Zbigniew Herbert.

(opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.