K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Bezpłatnie komunikacją miejską

0

Od 1 września młodzież szkolna oraz dzieci w wieku od 4 do 6 lat będą mogły korzystać bezpłatnie z przejazdów komunikacją miejską na terenie miasta. Część miejskich radnych uważa, że taka możliwość powinna przysługiwać nie tylko uczniom zameldowanym w Lęborku.

Podczas marcowej sesji Rady Miejskiej w Lęborku radni zagłosowali za wprowadzeniem bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską na terenie Lęborka dla dzieci w wieku 4-6 lat, zameldowanych na terenie miasta, oraz uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjalnych, posiadających Lęborską Kartę Ucznia. Karta wydawana będzie przez Zakład Komunikacji Miejskiej w Lęborku. Radni opozycji zaznaczają, że podobną propozycję zgłaszali już pięć lat temu. Radny Maciej Szreder przypomina, że podpisy poparcia dla inicjatywy wprowadzenia całkowicie bezpłatnej komunikacji zbierał wspólnie z radną Bożena Pobłocką. Wtedy miasto musiałoby dopłacić do spółki miejskiej jeden milion złotych i nie była to kwota, ne która miasto nie byłoby stać.

To spotkało się ze sprzeciwem pana Namyślaka, który za pośrednictwem mediów pytał, kto za to zapłaci – mówi radny Szreder. – Teraz zbliżają się wybory i można to zrobić. Wprawdzie tylko częściowo, bo dotyczy to dzieci ze szkoły podstawowej, ale jednak. Już mamy glosy z Nowej Wsi Lęborskiej, że radni są bardzo oburzeni takim stanowiskiem, że dzieci z Nowej Wsi, które tutaj chodzą do szkoły i za którymi idzie subwencja oświatowa, nie mogą z tego skorzystać.

Zdaniem radnych szansę na bezpłatną komunikację powinna mieć również młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych.

Słyszymy negatywne głosy, że ta ulga jest tylko do szesnastego roku życia – mówi radna Bożena Pobłocka. – Dlaczego nie do ukończenia szkoły średniej? Podczas posiedzenia komisji padły słowa, że to należy do starostwa. Wiele razy pomagaliśmy starostwu, to teraz burmistrz mógł wystąpić z taką inicjatywą do starostwa i na pewno nie byłoby problemu. Niestety, pan Siergiej powiedział, że taką decyzję podjął pan burmistrz.

Maciej Szreder uważa, że jest to jedynie populistyczny gest, który niewiele kosztuje. Burmistrz i tak już zadłużył miasto na kolejne 50 milionów i nie ma pieniędzy na dokończenie tego, co zaczął. Według radnego burmistrz daje znać, że tylko na tyle miasto stać.

Podjęta uchwała dotycząca bezpłatnych przejazdów będzie obowiązywała od 1 września tego roku. Powoduje to zwiększenie rekompensaty przysługującej ZKM w Lęborku w wysokości około 100 tysięcy złotych rocznie.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.