K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Z troski o serca

0

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku zadbał o serca mieszkańców miasta. Z okazji Dnia dla Serca zorganizowano badania kardiologiczne, spotkania z kardiologiem i zajęcia edukacyjne.

W pięćdziesięciu procentach jakość naszego zdrowia zależy od nas samych. Styl życia, jaki uprawiamy na co dzień, w znacznym stopniu przekład się na ogólną kondycję naszego ciała. Zadbać należy zwłaszcza o serce i układ krwionośny, które w szczególności narażone są na choroby cywilizacyjne. Jak im zapobiegać i co robić, aby długo cieszyć się dobrym zdrowiem, można było dowiedzieć się podczas „Dnia dla Serca”, imprezy zorganizowanej przez słupski szpital.

Mamy aktywność ruchową, odpowiednio się odżywiamy, realizujemy badania profilaktyczne to zapewniamy sobie długie lata życia w odpowiednim zdrowiu – mówi Andrzej Sapiński, prezes Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. – Poprzez taka akcję jak dzisiejsza chcemy promować zdrowy styl życia i pokazać mieszkańcom Słupska, że sami mogą zadbać o swoje zdrowie i jest to bardzo skuteczna metoda.

Odwiedzającym umożliwiono skorzystanie z porad wielu specjalistów. Chętni mogli obliczyć wskaźnik masy ciała, wykonać badanie EKG i skonsultować się z kardiologiem.

W kardiologii zwracamy uwagę na tak zwane modyfikowalne i niemodyfikowalne czynniki ryzyka – tłumaczy kardiolog Paweł Lewandowski. – Z modyfikowalnymi możemy sobie poradzić. Gdy pacjent jest otyły, ma wysoki cholesterol, gdy ma cukrzycę możemy działać tak, aby ryzyko zminimalizować. Tak, żeby czynniki ryzyka wyciszyć. Nie uda nam się walczyć z tym, że mężczyźni częściej zapadają na choroby naczyniowo-wieńcowe, nie uda nam się walczyć z tym, że osoby starsze bardziej podatne są na te schodzenia, ale te elementy, o których wspomniałem możemy modyfikować i możemy pacjentom szybciej pomóc.

Nie zabrakło też przyjemności. Dla amatorów aktywności fizycznej przygotowano zajęcia aerobiku i nordic walkingu. Każdy mógł też poddać się masażowi relaksacyjnemu i wziąć udział w warsztatach terapii zajęciowej. Iwona Wróblewska-Bargowska, dyrektorka Wojewódzkiego Zespołu Szkół Policealnych w Słupsku poleca masaże, które pomagają wyciszyć, uspokoić organizm, co dzisiaj jest bardzo potrzebne.

Lekarze mówią, że lepiej nie być mądrym po szkodzie i zawczasu zadbać o kondycję. Chociaż w społeczeństwie poziom świadomości dotyczący profilaktyki stale wzrasta, to nadal potrzebne są akcje szerzące wiedzę w tym zakresie.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.