K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Palący problem

0

W tym roku Państwowa Straż Pożarna odnotowała już ponad 38 tysięcy pożarów traw. Natomiast w powiecie lęborskim jednostki ochrony przeciwpożarowej interweniowały 21 razy. Obecnie prowadzona jest kampania informacyjna mająca na celu wyeliminowanie tego typu zdarzeń.

Stop pożarom traw. Ziemia jest tylko jedna”, to hasło ogólnopolskiej kampanii informacyjnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Państwowej Straży Pożarnej.

Lawinowo rośnie liczba zgłoszeń dotyczących wypalania traw na terenach rolniczych – informuje st. kpt. Piotr Krzemiński, rzecznik prasowy KP PSP w Lęborku. – Na terenie kraju w tym roku strażacy wyjeżdżali do ponad 38,5 tysiąca takich zdarzeń. W wyniku pożarów traw już zginęły dwie osoby, a 101 osób zostało poszkodowanych.

Pożary nieużytków z uwagi na ich charakter i zazwyczaj duże rozmiary angażują znaczną liczbę sił i środków straży pożarnych. Każda interwencja to poważny wydatek finansowy. Straty, które są spowodowane tego rodzaju interwencjami w 2017 roku oszacowane zostały na ponad 10 milionów złotych. Problem związany z wypalaniem traw dotyczy również powiatu lęborskiego. Piotr Krzemiński wylicza, że było już 21 wyjazdów do płonących traw. Strażak apeluje, by nie wypalać traw, dbać o środowisko naturalne oraz bezpieczeństwo ludzi.

Wypalanie traw, łąk i nieużytków rolnych jest zabronione. Grozi za to kara grzywny w wysokości 5 tysięcy złotych, a nawet kara 10 lat pozbawienia wolności. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.