K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Urlop od smartfona

0

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Słupsku postanowili poddać się nietypowemu eksperymentowi. Przez kilka dni przed rozpoczęciem lekcji przekazywali swoje smartfony do depozytu, aby sprawdzić jak brak telefonu wpłynie na ich zachowanie w szkole.

Uzależnienia nastolatków od telefonów komórkowych, to temat poruszany od wielu lat. Współczesna młodzież żyjąca w dobie internetu bezprzewodowego, nie wyobraża sobie dnia bez smartfona. Zjawisko dorobiło się nawet własnego terminu nazwanego fonoholizmem, żartobliwie określanym także jako smartwica. Są jednak i tacy, którzy chcą z tym walczyć. Z problemem postanowili zmierzyć się uczniowie pierwszego ogólniaka w Słupsku. Przez trzy dni zobowiązali się do nieużywania swoich telefonów podczas pobytu w szkole.

Samorząd uczniowski wyszedł z propozycją akcji polegającej na tym, że uczniowie w czasie lekcji nie będą posiadali telefonów – mówi Ewa Zalewska, pielęgniarka w LO nr 1 w Słupsku. – Przystąpiliśmy do niej wspólnie z panią pedagog. Chcieliśmy zobaczyć, jak uczniowie zareagują, jakie będą ich odczucia, jakie wrażenia w momencie, gdy telefonu przy sobie nie mają.

Celem eksperymentu było zaobserwowanie w jaki sposób brak telefonu wpłynie na kontakt uczniów z otoczeniem. Czy bez smartfona w dłoni w trakcie przerw będą chętniej nawiązywać bezpośrednią rozmowę z rówieśnikami, czy może będzie to dla nich przykre doznanie. Pierwsze wnioski płynące z eksperymentu pokazują, że życie bez telefonu jednak istnieje.

Chcieliśmy sprawdzić, czy oddając swoje telefony potrafimy znaleźć coś alternatywnego, by spędzić te chwile – mówi licealista Maciej Wołk. Z tego co widzę, uczniowie częściej wychodzą na dwór, częściej rozmawiają. Są to spotkania bezpośrednie, już nie przez komunikatory. Jednak reakcje są mieszane. Jedni nie mogli się odzwyczaić i odłożyć swojego smartfona, ale sześć klas przystąpiło do akcji i ich opinie są super. Znaleźli inne rozwiązania, a na lekcji mogą się bardziej skupić.

W akcji dobrowolnie udział wzięło sześć klas, z wyłączeniem oddziałów maturalnych. Wszystkie spostrzeżenia uczniów na temat przeprowadzonego eksperymentu mają być podsumowane podczas szkolnej debaty. Podobny eksperyment w maju zamierza przeprowadzić także Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.