K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Wyjątkowy bieg

0

Ponad 130 uczestników wzięło udział w I Biegu Pałacowym na rzecz dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Damnicy. Zwycięzcą biegu głównego został mieszkaniec Gminy Damnica Ryszard Sokołowski.

W tym wyjątkowym biegu udział wzięli profesjonaliści, osoby pełnosprawne, a także podopieczni z damnickiego pałacu. Jako pierwsze do rywalizacji biegowej dookoła zabytkowego pałacu przystąpiły dzieci, które musiały liczyć na pomoc innych przy pokonywaniu wyznaczonej trasy. Bieg główny oraz marsz nordic walking rozgrywany był na dystansie ponad pięciu kilometrów, trasami wokół Damnicy. Na linii startu stanęli znani biegacze – Tomasz Czubak, Artur Pelo czy Mariusz Borychowski. W niebo wypuszczono setki niebieskich balonów – symbol osób zmagających się z autyzmem. Właśnie dzieci z takimi schorzeniami, z niepełnosprawnością intelektualną uczą się i są rehabilitowane w damnickim ośrodku. Pierwsza impreza sportowa, zorganizowana z inicjatywy Stowarzyszenia ABI, czyli Akceptacja – Bezinteresowność – Inkluzja – działającego przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Damnicy, spełniła najśmielsze oczekiwania organizatora. Dariusz Kloskowski, główny organizator był bardzo zadowolony z frekwencji. Nie spodziewał się aż tylu uczestników, ponieważ liczba biegów rozgrywanych w tym czasie była naprawdę duża.

Zwycięzca biegu głównego, Ryszard Sokołowski z Zagórzyc, potrzebował niecałe 17 minut, by jako pierwszy zameldować się na mecie . Tuż za nim, ze stratą ośmiu setnych sekundy, przybiegł Artur Pelo reprezentujący 7. Brygadę Obrony Wybrzeża Słupsk. Miejsce trzecie, z czasem gorszym od zwycięzcy o 31 setnych sekundy linię mety minął Norbert Jefimczyk z Damnicy.

Wśród pań, jako pierwsza linię mety minęła Marlena Borychowska, druga przybiegła Agnieszka Nowak – obie to reprezentantki 7. Brygady Obrony Wybrzeża Słupsk. Jako trzecia na mecie zameldowała się Agnieszka Konkel z Koszalina. Poza nimi jeszcze sześć pań reprezentujących Centralny Poligon Sił Powietrznych w Ustce doskonale poradziło sobie w tym biegu.

W konkurencji nordic walking wśród panów pierwszy na mecie zameldował się Piotr Brzozowski z grupy Aktywni Postomino, za nim dotarł Leonard Naczk z Dynamic Lębork, a miejsce trzecie wywalczył Edward Szudarski z Dwa Kije Słupsk. Wśród pań zwyciężyła Wiktoria Naczk (Dynamic Lębork) przed Anną Szymanowską (Lęborskie Kijki) i Saturniną Wilkołek-Szydarską (Dwa Kije Słupsk).

Wszyscy uczestnicy biegu głównego oraz biegu dookoła pałacu na mecie dekorowani byli medalami przez wójta gminy Damnica, Grzegorza Jaworskiego oraz dyrekcję ośrodka – Małgorzatę Hajko i Bożenę Szycko. Dodatkowymi atrakcjami imprezy były występ Usteckiej Orkiestry Dętej oraz miasteczko militarne zorganizowane przez 7. Brygadę Obrony Wybrzeża w Słupsku. Słowa uznania pod adresem organizatorów imprezy skierował wójt Damnicy Grzegorz Jaworski.

Z wpisowego zawodników zebrano około czterech tysiące złotych, które przekazano na rehabilitację podopiecznych dzieci z ośrodka. Również lokalne firmy zadeklarowały swoja pomoc. Szkoda, że na tak wyjątkowej imprezie nie pojawił się nikt ze starostwa powiatowego, które jest organem prowadzącym dla Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Damnicy.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.