K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Festiwal Praw Dziecka

0

W piątek w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych startuje I Festiwal Praw Dziecka. Impreza upamiętnia zasłużonych działaczy na rzecz praw dzieci – Janusza Korczaka oraz Irenę Sendlerową.

Rok 2018 przez Sejm został uznany rokiem Ireny Sendlerowej, która podczas II wojny światowej uratowała od śmierci ponad 2 tysiące żydowskich dzieci. Drugim z patronów festiwalu został Janusz Korczak, inicjator idei praw dziecka w Polsce. Impreza rozpocznie się w piątek o godzinie 9 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych przy ul. Przemysłowej. Do udziału w wydarzeniu zaproszono gości zajmujących się tematyką praw dziecka.

Ta wspaniała idea jest zainspirowana przez dwóch naszych mieszkańców – Przemka Kacę i Seweryna Paściaka – mówi Krystyna Danilecka-Wojewódzka, wiceprezydent Słupska. – Jest to grupa, która nazwała się Słupskimi Korczakowcami. Działając głównie jako ci, którzy znają środowisko osób najbardziej potrzebujących, wymyślili, że właśnie w tym roku można by zainaugurować I Słupski Festiwal Praw Dziecka z perspektywą ciągu dalszego.

Do przedsięwzięcia organizatorzy zaprosili Natalię Szczucką, dyrektorkę przedstawicielstwa regionalnego Komisji Europejskiej, Marka Michalaka, rzecznika praw dziecka, starostę słupskiego Zdzisława Kołodziejskiego, prezydenta Słupska Roberta Biedronia oraz Małgorzatę Iwańską, dyrektorkę Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Słupsku.

Pierwszego dnia Festiwalu Praw Dziecka zaplanowano debatę oksfordzką na temat przeciwstawiania się mowie nienawiści, określanej potocznie hejtem. Następnie impreza przeniesie się do Miejskiej Biblioteki Publicznej, gdzie odbędzie się otwarcie wystawy prac plastycznych inspirowanych działalnością Ireny Sendlerowej. Na drugi dzień festiwalu w Teatrze Tęcza zaplanowano premierę spektaklu dla dzieci pt. „Ignatek szuka przyjaciela”. Wydarzenie zakończy się uroczystością nadania parkowi przy ul. Wazów imienia Ireny Sendlerowej.

(opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.