K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Szach, mat, pat

0

Otwarte Mistrzostwa Słupska w Szachach Juniorów, w których rywalizowało 28 uczestników, odbyły się w siedzibie Centrum Organizacji Pozarządowych i Ekonomii Społecznej w Słupsku.

Od czasu, kiedy wyemigrowali z grodu nad Słupią Bogusław Kuma, Michał Narkun czy Romek Sikorski popularność gry w szachy wśród młodzieży szkolnej, szczególnie tej najmłodszej trochę podupadła. Dobrze, że chociaż dorośli i młodzież starsza może dość często rywalizować w różnych rozgrywkach tej królewskiej gry. Pojawiło się jednak światełko w tunelu. Integracyjny Klub Sportowy „Zryw”, który jest jedynym w Słupsku organizatorem wielu turniejów dla dorosłych, zainteresował się także najmłodszymi i zorganizował dla nich mistrzostwa juniorów w szachach, adresowane do uczniów szkół podstawowych.

Efekty są fajne, narybek jest, coraz więcej szkół prowadzi takie zajęcia. My w klubie także szkolimy dzieci i młodzież. Bruno Studziński, który dzisiaj tu sędziuje, prowadzi zajęcia w każdą sobotę. Widać, że ten sport się rozwija i idzie w dobrym kierunku – mówi Mirosław Mirynowski, prezes klubu „Zryw”.

Niegdyś funkcjonowała w Słupsku szachowa liga szkolna. Czy uda się odrodzić teraz tę ideę, trudno wyrokować, na pewno potrzeba zaangażowania i wsparcia finansowego miasta. Warto jednak inwestować w ten sport, ponieważ stanowi on znakomite uzupełnienie edukacji szkolnej, uczy logicznego myślenia, wzmacnia pamięć, a przede wszystkim odciąga młodych ludzi od komputerów i smartfonów.

Zawody cieszyły się dużym zainteresowaniem. Przy szachownicach zasiadło 28 zawodników i zawodniczek. Turniej rozgrywano systemem szwajcarskim na dystansie siedmiu rund i tempem po 15 minut na partię na zawodnika.

Do ostatniego posunięcia na 64 polach nie było wiadomo, kto zwycięży w mistrzostwach. Najlepszym okazał się Piotr Gołębiowski, który po rozegraniu 7 rund zgromadził 6 punktów. Drugie miejsce – z takim samym dorobkiem, ale z mniejszą liczbą zwycięstw – zajął Aleksander Biłyk. Bardzo zacięta walka toczyła się o miejsca od trzeciego do siódmego. Pięciu szachistów uzyskało po pięć punktów. Byli to Michał Przybylski, Jakub Klimaszewski, Mikołaj Rokicki, Tymoteusz Smoliński i Wojciech Ernestowicz. W pierwszej dziesiątce znaleźli się jeszcze Maksymilian Grabowski, Lena Cyprych i Adam Burak, którzy zdobyli po cztery punkty. Zwycięzca otrzymał puchar, pierwsza trójka medale, a pozostali zawodnicy nagrodzeni zostali drobnymi upominkami rzeczowymi.

(opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.