K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Młodzi w ruchu drogowym

0

W Szkole Podstawowej nr 10 odbył się kolejny Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Uczestnicy musieli sprostać zadaniom z wiedzy teoretycznej, jak i wykazać się umiejętnościami praktycznymi.

Szkoły podstawowe i gimnazjalne z powiatu słupskiego wzięły udział w Ogólnopolskim Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Konkurs odbywał się niejednocześnie w dwóch placówkach – słupskiej SP 10 i Zespole Szkół w Sycewicach. Na samym początku zmagań, uczestnicy turnieju musieli zmierzyć się z obszernym testem. Do rozwiązania otrzymali 20 zadań z zakresu wiedzy o ruchu drogowym, głównie związanych z zasadami poruszania się rowerem, np. kto jest kierującym pojazdem, lub też kim jest osoba, która pcha rower lub motorower – pieszym czy kierowcą.

Karta rowerowa jest łatwiejsza, tutaj testy są dużo trudniejsze, wnoszą bardzo szczegółową tematykę związaną z ruchem drogowym, a do tego tor sprawnościowy, który nie jest łatwy – mówi podkom. Lesław Kot z Komendy Miejskiej Policji w Słupsku. – Na egzaminie na kartę rowerową poruszamy się po miasteczku zgodnie z przepisami, tutaj to już naprawdę trzeba bardzo dobrze jeździć technicznie, żeby bezbłędnie przejechać.

Druga cześć egzaminu dotyczyła umiejętności praktycznych w jeździe na dwóch kółkach. Młodzież na specjalnie przygotowanym torze musiała popisać się dużą sprawnością, by pokonać ustawione na drodze przeszkody: wiszącą bramkę, slalom z ograniczeniem, przedmiot do przewożenia, korytarz z desek, zwężenie i miejsce do zatrzymania.

Najwięcej trudności sprawia slalom z ograniczeniem – mówi podkom. Lesław Kot – jest bardzo trudny technicznie do przejechania. Mieliśmy tylko jednego zawodnika, który popełnił jedynie dwa błędy. Na każdym torze najwięcej można było dostać 15 punktów karnych.

Zwycięzcy powiatowego konkursu będą mieli możliwość zaprezentowania się w eliminacjach wojewódzkich, które są furtką do występu w zawodach ogólnopolskich.

(opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.