K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Harcerze o Nipkowie

0

Rajd Odkrywców to ogólnopolska impreza środowisk harcerskich. W sierpniu uczestnicy tego wydarzenia będą przemierzać Kaszuby. Wyznaczono już 10 tras. Druga z nich, którą wytyczyła sobie ekipa z Zamościa, wiedzie przez Lębork. Jej bohaterem jest Paul Nipkow.

Harcerze z Zamościa przyjechali na Pomorze, aby zapoznać się z tegoroczną trasą Rajdu Odkrywców, którego trzecia edycja odbędzie się w dniach od 1 do 5 sierpnia. Wyznaczono już dziesięć tras, w tym prowadzącą przez Lębork.

Każdej z tych tras patronuje jedna ze sławnych postaci Pomorza – wyjaśnia Przemysław Rusztyn, komendant trasy II Rajdu Odkrywców 2018. – Naszym celem jest zrobienie reportażu, który następnie zostanie opublikowany i będzie popularyzował naszych bohaterów. Naszym bohaterem jest Paul Nipkow. Inne trasy wiążą się z rodem Wejherów, Janem III Sobieskim, Józefem Hallerem, Józefem Wybickim i jeszcze innymi postaciami.

W mieście nad rzeką Łebą zadaniem uczestników będzie zapoznanie się z postacią Paula Nipkowa, tak zwanego ojca telewizji. Urządzenie przez niego skonstruowane stało się podstawowym elementem prototypu odbiornika telewizyjnego. Urodził się on w Lęborku, więc nieprzypadkowo zaplanowano wizytę właśnie w miejscowym muzeum. Iwona Szymankiewicz z Muzeum w Lęborku mówi, że popularyzacji p. Nikowa służy utworzony gabinet tematycznie związany z jego wynalazkiem.

Rajd startuje 1 sierpnia, a w Lęborku będziemy 3 sierpnia i na pewno z około setką osób wejdziemy do tego muzeum – zapowiada Przemysław Rusztyn. – Jeszce nie zakończyło się przyjmowanie zgłoszeń, ale na każdej z tras na pewno pojawi się od siedemdziesięciu do stu osób.

Podsumowaniem harcerskiego przedsięwzięcia będzie reportaż zrealizowany przez uczestników, przede wszystkim gimnazjalistów. Prezentację filmu zaplanowano na 5 sierpnia w Pucku, gdzie skrzyżują się wszystkie rajdowe trasy. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.