K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Co dalej z czołgiem?

1

Jak już informowaliśmy, Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu było zainteresowane przejęciem sprzętu militarnego z terenu Lęborka w ramach ustawy dekomunizacyjnej. Sprawdziliśmy, jaką decyzję podjęto w sprawie czołgu stojącego w lęborskim parku Chrobrego.

Park Chrobrego jest chętnie uczęszczanym przez lęborczan miejscem. Większości osób ten rejon miasta – oprócz bogatej zieleni i wieży ciśnień – kojarzy się również z czołgiem ciężkim IS-2. Spacerowicze zazwyczaj fotografują się na jego tle. Nie oznacza to jednak, że wszyscy mieszkańcy są zwolennikami pozostawienia tego obiektu w centrum parku. Za sprawą ustawy dekomunizacyjnej na nowo rozgorzała dyskusja na temat ewentualnego usunięcia czołgu z przestrzeni miejskiej.

Budzi on wiele emocji – mówi burmistrz Witold Namyślak. – Nie tylko u nas, ale w całym kraju. Pokazywane były w telewizji różne przykłady takich czołgów, wozów bojowych czy dział. Naszym czołgiem zainteresował się Instytut Pamięci Narodowej, ponieważ zgodnie z ustawą elementy ustawione w przestrzeni publicznej nie mogą promować systemów totalitarnych. Po naszych wyjaśnieniach i opisach tego obiektu IPN na razie odstąpił od zamiaru likwidacji. Teraz czołg stoi w parku i najprawdopodobniej będzie stał. Jest on własnością wojska, a nie miasta, ale wspólnie z wojskiem będziemy dbali o jego wygląd. Jeżeli w przyszłości rada miejska podejmie decyzję o zmianie lokalizacji tego obiektu, to zostanie on przeniesiony. Na razie takich decyzji nie ma.

Jak wcześniej informowaliśmy, przejęciem czołgu zainteresowane było Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, które w tej sprawie wystąpiło (w lutym) z pismem do Rady Miejskiej w Lęborku.

W tej sytuacji nie będziemy się wypowiadali o tym, żeby ten czołg udostępnić, przenieść w inne miejsce. Nie widzę takiej konieczności, ponieważ różne muzea o różne obiekty mogą występować – powiedział Witold Namyślak.

Natomiast Rada Miejska nie wypracowała żadnego stanowiska dotyczącego oferty ze strony kołobrzeskiego muzeum. (opr. rkh)

DyskusjaJeden komentarz

  1. Ustawa dekomunizacyjna ma na celu unieważnić wszystko co przypomina komunizm.Ale tak się nie da,zmieniamy nazwy ulic,chcemy pozbyć się czołgu z parku,za chwilę,,Czterech pancernych i pies”będzie zakazanym filmem.Komunizm był złem,ale nie dajmy się zwariować,tolerancja jest dla każdego,mamy park Kaczyńskich,za jakiś czas może być ulica Tuska a żyć trzeba dalej.A co z cmentarzem Żołnierzy Armii Czerwonej w Lęborku?Ekshumacja.To jest możliwe,Pis lubi grzebać w grobach