K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Święto Konstytucji 3 Maja

0

W rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja słupszczanie spotkali się pod pomnikiem Jana Kilińskiego. Uroczystości poprzedziła msza w intencji ojczyzny koncelebrowana w kościele Mariackim.

W czwartkowe przedpołudnie przedstawiciele regionalnych środowisk, samorządowych, organizacji społecznych i kombatanckich oraz młodzieży szkolnej spotkali się w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Różańca Świętego na mszy w intencji ojczyzny. Nabożeństwo koncelebrowane przez biskupa Krzysztofa Włodarczyka otwierało obchody 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Przy dźwiękach pieśni „Z dawna Polski tyś królową” i w asyście kompanii honorowej do świątyni wprowadzone zostały liczne poczty sztandarowe.

W tym wyjątkowym dniu dla naszej ojczyzny, w dniu 3 maja, myślimy o Maryi Królowej Polski – mówił biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Krzysztof Włodarczyk. Myślimy o losach naszej ojczyzny. O tych wielkich chwilach i o tych słabych, w rozbiciu, zagubieniu. I znowu, w naszym spotkaniu w tej części Polski, składamy jej wszystko, przedstawiamy siebie, dzień naszego kraju i wszystko, co przeżywamy.

Po zakończeniu mszy jej uczestnicy prowadzeni przez kompanię honorową i orkiestrę przeszli pod pomnik Jana Kilińskiego, gdzie odbyła się druga część obchodów tego święta. Preambułę pierwszej polskiej konstytucji odczytał Dominik Nowak, dyrektor Nowego Teatru w Słupsku. Po okolicznościowych wystąpieniach przedstawicieli słupskiego samorządu i parlamentarzystów odbył się wojskowy apel pamięci. Prowadzący go kpt. Paweł Sebzda przywoływał pamięć, reformatorów Rzeczypospolitej, twórców konstytucji i jej bohaterskich obrońców.

Apel zakończyła salwa honorowa, a po niej delegacje środowisk uczestniczących w obchodach złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.