Wojownicy Muay Boran

0

W Słupsku odbyły się III Mistrzostwa Polski Muay Boran Kard Chiek. Zawodnicy Słupska reprezentujący Klub Akademia Sportów i Sztuk Walki „Protektor” wywalczyli 9 medali.

Ring bokserski w hali przy ulicy Ogrodowej w Słupsku przez jeden dzień stał się stolicą Polski walk Muay Thay, Muay Boran. Swój kunszt walki prezentowało ponad 130 zawodników reprezentujących kluby z Olsztyna, Elbląga, Krakowa, Kołobrzegu, Kalisza, Warszawy, Łodzi oraz Słupska i Ustki. W Polsce, jako sport, ta forma walki jest mało popularna, niszowa, ponieważ sprawia wrażenie bardzo brutalnej, choć zawodnicy są doskonale chronieni.

Adam Kuba Jakubowski, wielki mistrz Muay Boran (11 Khan) przyznał, że organizacja takiej imprezy to dla Słupska duże wyróżnienie. Tym bardziej, że dotyczy ono tak mało jeszcze popularnej w Polsce sztuki walki, mimo istnienia już od tysiąca lat, jaką jest Muay Boran. Zdaniem mistrza, trudno o adeptów twardej walki, gdy otaczający świat jest bardzo miękki.

Tegorocznym zawodom towarzyszyło przesłanie Honor – Prawda – Braterstwo – Szacunek do przeciwnika. Sztuki walki Muay Thai to nie tylko zadawanie ciosów, to przede wszystkim aspekt wychowawczy dla trenujących kreujący wymiar duchowy, siłę wewnętrzną i wolę walki. Jeśli te zasady nie będą przestrzegane, to nie będzie to walka tylko zwykła bójka. Adam Borowski z Kalisza uprawia tę dyscyplinę zaledwie od ośmiu lat, ale ma już bogatą kolekcję tytułów zdobywanych zarówno w kraju, jak i za granicą. Próbował na początku innych sportów walki, ale najbardziej przypadł mu właśnie ten.

Słupski klub „Proktektor” w tak prestiżowych zawodach wystawił reprezentacje 21-osobową, która – w opinii Adama Kuby Jakubowskiego – radziła sobie bardzo dobrze. Mistrz liczył na 5-6 medali, w tym te z najcenniejszego kruszcu.

Rzeczywiście podopieczni Adama Kuby Jakubowskiego radzili sobie znakomicie. Dziewięć zdobytych medali przeszło najśmielsze oczekiwania słupskiego mistrza Muay Boran. Złote krążki zdobyli Oskar Walluszkowski w kategorii junior, a Tomasz Bachul w kategorii senior. W kategorii kadet Fabian Jakubek cieszył się ze złotego i srebrnego medalu. Srebrny zdobył jeszcze Jakub Kumór wśród seniorów. Medale brązowe zdobyli Ksawier Chmiel w kategorii dzieci, Miłosz Kiedrowski wśród kadetów, a wśród juniorów Michał Turek i Marcin Turzyński.

W zawodach w konkurencji Kalaki rywalizowali również zawodnicy klubu karate Ju Jitsu Kobudo „Spartans” prowadzeni przez sensei Zygmunta Podgórniaka (3 Dan) oraz sensei Marcina Gawlika (6 Dan). W grupie 4-8 latków na miejscu pierwszym uplasował się Adam Kowgan, drugi był Fabian Gawlik. W gronie 9-11 latków pierwsze miejsce zajął Alan Świątek, miejsce drugie zajęła Natalia Górska, a trzecie Przemysław Burza. Wśród 12-13 latków miejsce pierwsze zajęła Weronika Maciejewska, drugi był Szymon Żółkowski, a trzecia Wiktoria Gawlik. (opr. rkh)