K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Długa po nowemu

0

Na nowy wizerunek czeka część ulicy Długiej od strony ulicy Sygietyńskiego. Po wyburzeniu starej zabudowy pieczę nad tym fragmentem miasta przejął konserwator zabytków, a Słupskie TBS czeka na pozwolenie na budowę.

Ulica Długa – nomen omen – długo czekała na to, aby zauważył ją ratusz, do którego jest z niej bardzo blisko. Problemy tej ulicy zgłaszali w magistracie jej mieszkańcy, bezruch pokazywały media, degradację wskazywali mieszkańcy Słupska z innych części miasta – przez lata nad Długą wisiały kłęby dymu z kominów i milczenie kolejnych władz. Wreszcie w roku 2017 coś drgnęło; dokładnie w rejonie pobliskiej ulicy Sygietyńskiego, u zbiegu z ulicą Płowiecką. Zaczęto tan wyburzać stare, poniemieckie, nienadające się do remontu czynszówki, by oczyścić teren pod nowe budownictwo mieszkaniowe. Kamienice rozebrano, a zgodnie z procedurami nadzór nad terenem objął konserwator zabytków. Muszą być na nim przeprowadzone prace archeologiczne. Prezes Słupskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego ma nadzieję, że nie potrwają one zbyt długo, gdyż w jego ocenie nie jest to teren atrakcyjny pod względem archeologicznym: przed wiekiem XX. leżał poza miastem, za stawkiem, który dzisiaj jest placem Zwycięstwa i nic na nim w dawnych latach nie budowano, bo było to mokradło. Dopiero osuszenie stawku przed dzisiejszym ratuszem utwardziło ten fragment miasta.

Po wojnie ulica Długa mimo swojego położenia blisko centrum nie była zaliczana do śródmieścia. Upływający czas odbijał się złym piętnem na jej obliczu, aż wreszcie przyszedł plan rewitalizacji i wyburzeń tego, czego uratować się nie dało bądź nie opłacało. Dzisiaj już wiadomo, co nowego pojawi się w tej dzielnicy najpóźniej w końcu przyszłego roku.

Jak informuje Krzysztof Kido, prezes Słupskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, zbudowane zostaną dwa budynki mieszkalne. Jeden – dwuklatkowy przy ulicy Długiej, z windami i 33 lokalami, z których 6 przeznaczonych zostanie dla osób niepełnosprawnych, a 3 dla osób niedowidzących. Drugi – 16-lokalowy przy ulicy Płowieckiej, z dwiema klatkami, także wyposażony w szyby-windy, z jednym mieszkaniem dla osoby niepełnosprawnej.

Oprócz tego między budynkami ma powstać teren parkowy, z małą architekturą i siłownią pod chmurką oraz licznymi nasadzeniami. W pobliżu, od strony hipermarketu, pojawi się dwupoziomowy parking z 24 miejscami ogólnodostępnymi na powierzchni i taką samą liczbą miejsc przeznaczonych do wynajmu w kondygnacji dolnej. Dodatkowo wskazane mają być przed budynkami trzy miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych.

Tą inwestycją wpisujemy się – jak mówił prezydent Biedroń w kampanii wyborczej – w politykę senioralną, ponieważ układ mieszkań i ich wielkość dostosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych, niedowidzących czy też starszych – mówi prezes Krzysztof Kido.

Projekt przewiduje wznoszenie budynków w najnowszych technologiach cieplnych i wentylacyjnych, z pełną instalacją światłowodową i telekomunikacyjną. Prezes Kido ma nadzieję, że konkretne prace rozpoczną się na przełomie sierpnia i września bieżącego roku, a pierwsi lokatorzy w najgorszym przypadku wejdą do swoich mieszkań wczesną wiosną 2020 roku.

(opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.