K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Sekrety kościelnej wieży

0

Udostępniona dla zwiedzających, ale wcześniej wyremontowana będzie wieża Sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Lęborku. W ponad 600-letnim obiekcie powstaną sale wystawiennicze i punkt widokowy. Wyłoniono już wykonawcę tej inwestycji.

Pewnym stał się długo wyczekiwany remont kościelnej wieży sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Lęborku, zaliczanego do jednych z najstarszych zabytków miasta. W formule „zaprojektuj i wybuduj” wyłoniono już wykonawcę robót. Przetarg wygrała firma Usługi Budowlane Andrzej Rulis z Sierakowic.

Jesteśmy po wyłonieniu z przetargu firmy, która już się zajęła pracami – mówi o. Roman Zioła z Sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Lęborku. – Myślimy, że w okolicach wakacji robotnicy wejdą już do wieży naszego sanktuarium.

Marcin Ramczyk z Lęborskiego Bractwa Historycznego zwraca uwagę na to, że wieża liczy sobie już 600 lat. Pomimo wielu negatywnie na nią oddziałujących zdarzeń historycznych. Zbudowana jest na podstawie zbliżonej do kwadratu. Przestrzeń w środku ma wymiary 10×10 m. Mury są bardzo grube u podstawy, ale potem się zwężają. Dzięki temu w średniowieczu kładziono podesty poziome łączone schodami lub drabinami.

Działania umożliwią przede wszystkim utworzenie punktu widokowego. O. Roman Zioła zaznacza, że tych punktów będzie więcej. W planach jest siedem miejsc, w których będzie można się zatrzymać, a z punktu umiejscowionego pod dzwonami będzie można podziwiać panoramę miasta. Do tej pory można było spojrzeć tylko z jednego punktu, do którego prowadziły stare schody i wejście od strony chóru. Jest ono dobrze znane lęborczanom chociażby z wystaw organizowanych przez muzeum w czasie Dni Jakubowych.

W wieży znajdzie się również miejsce na ekspozycje. Marcin Ramczyk zapowiada organizację tematycznych czasowych wystaw na poszczególnych poziomach.

Prace powinny zakończyć się do połowy marca 2019 roku. Inwestycja jest realizowana w ramach projektu „Skarby Lęborka – ukazanie dziedzictwa kulturowego miasta przez odratowanie i wyeksponowanie elementów zabytkowego centrum”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.