K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Oda do Europy

0

Wspólną zabawą z mieszkańcami miasta słupski Punkt Informacji Europejskiej zainaugurował święto Unii Europejskiej. Były gry terenowe, pokaz sprzętu służb mundurowych i poczęstunek.

Kilka tygodniu temu przedstawiciele lokalnych gmin i władz miasta razem świętowali uruchomienie w Słupsku Punktu Informacji Europejskiej – Europe Direct. Wówczas uczestnicy tego prestiżowego projektu zapowiedzieli realizację wielu akcji edukacyjnych i promocyjnych. Na efekty starań partnerów punktu nie trzeba było długo czekać. Pierwszą okazją do pokazania słupszczanom swoich działań był dzień Unii Europejskiej, który obchodzony jest dziewiątego maja. Obchody zainaugurowano na dziedzińcu Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej. Tego dnia plac zamienił się w barwny festyn z pachnącym grillem i tańcami przygotowanymi przez najmłodszych Europejczyków.

Słupsk to bardzo europejskie miasto – mówił zaproszony na uroczystości europoseł Janusz Lewandowski – nagrodzone przez Radę Europy, o czym mieszkańcy pewnie doskonale wiedzą. Unia Europejska to najlepsze, co mogło się Europie przydarzyć, bo jest wnioskiem ze wszystkich nieszczęść naszego kontynentu – wojen, które były stanem normalnym, to tu narodziły się dwie wojny światowe, wyeksportowane w świat. Teraz mamy nieprzerwanie kilkadziesiąt lat pokoju i szans rozwojowych, warto z tej okazji świętować.

Część imprezy miała także miejsce w pobliskim parku Powstańców Warszawskich, gdzie odbył się pokaz sprzętu służb mundurowych. Swoje pojazdy zaprezentowała między innymi Komenda Miejska Policji i Państwowa Straż Pożarna w Słupsku. Dla najmłodszych przygotowano gry i zabawy. Każdy mógł sprawdzić się w zawodach przeciągania liny lub spróbować tworzyć mydlane bańki. Natomiast dla gminy Kobylnica Dzień Europy był idealną sposobnością do pochwalenia się otrzymaniem niedawno Flagi Honorowej Rady Europy, przyznanej jako jedynemu samorządowi w Polsce.

Jest to bardzo prestiżowa nagroda – podkreśla sekretarz gminy Słupsk Maja Wawrowska – jest odzwierciedleniem tego, jak z partnerami Europy przez lata współpracujemy, wymieniamy doświadczenia. I to zostało to dostrzeżone. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tej nagrody.

Na funkcjonowanie Punktu Informacji Europejskiej w Słupsku z budżetu unijnego pozyskano 500 tysięcy złotych. W Polsce działa jeszcze dwadzieścia takich punktów.

(opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.