K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Resursa wciąż żywa

0

Siedziba dawnej „Resursy” będzie kompleksowo wyremontowana. Pomieszczeniami piwnicznymi lęborskiego ratusza będą opiekowali się harcerze. W zabytkowym obiekcie powstanie placówka wsparcia dziennego typu podwórkowego.

Nieużytkowane od kilku lat pomieszczenia po dawnej „Resursie” odzyskają dawny blask. Przeprowadzony zostanie w nich gruntowny remont. Lokal zostanie zaadaptowany na potrzeby nowej siedziby Hufca ZHP w Lęborku, która funkcjonować będzie formalnie jako tzw. placówka wsparcia dziennego typu podwórkowego.

Pomieszczenia w piwnicach ratusza zostały przekazane naszym lęborskim harcerzom – mówi Marian Kurzydło, sekretarz miasta Lęborka. – Nie było tu chwili zastanowienia. Są to pomieszczenia dla nich odpowiednie, to dla nas tym bardziej. Chociażby dlatego, że ta współpraca pomiędzy nami a harcerzami jest długa. Możemy liczyć na harcerzy w każdym momencie i właśnie na kolejne rzeczy w tej chwili się umawiamy. Z ich strony nigdy nie słyszeliśmy słowa „nie”, tak więc i my nie możemy inaczej postąpić.

Przede wszystkim czeka nas poważne wyzwanie, bo pomieszczenia są pod opieką konserwatora zabytków – zaznacza phm. Renata Kaczyńska-Maciejowska, koordynator projektu „Otwieramy horyzonty!”. – Będziemy profesjonalnie, z pomocą biura architekta Macieja Szpilewicz prowadzić ten remont. To jest duże wyzwanie logistyczne i związane z pieczołowitym odnowieniem detali architektonicznych i zagospodarowaniem tego obiektu. Z jednej strony będzie to pomieszczenie odnowione jako zabytek, ale z drugiej na wskroś nowoczesne, ponieważ musi być funkcjonalne pod względem możliwości pracy z dziećmi, młodzieżą i ich rodzinami.

Realizacja działań jest możliwa dzięki pozyskanemu przez harcerzy dofinansowaniu unijnemu projektu „Otwieramy horyzonty! Rozwój usług społecznych na rzecz dziecka i rodziny w powiecie lęborskim poprzez uruchomienie placówki wsparcia dziennego typu podwórkowego”.

Tu będzie siedziba tej placówki, ale będzie ona mobilna, ponieważ będziemy dojeżdżać do dzieci z całego powiatu – wyjaśnia phm. Renata Kaczyńska-Maciejowska. – Wprawdzie ramy projektu obejmują trzy gminy, ale docelowo chcemy rozszerzyć je na powiat. Szczególnie zależy nam na dzieciach wiejskich, na które chcemy się otworzyć z naszą harcerską służbą, ponieważ one są bardzo chętne, mają wiele talentów, a my możemy zaoferować im atrakcyjne formy zajęć.

W czwartek, 10 maja, w Lęborku odbyło się pierwsze z cyklu spotkań mających na celu rekrutacje uczestników projektu. Renata Kaczyńska-Maciejowska dodaje, że zaplanowane są działania adresowane nie tylko do dzieci i młodzieży. Koordynatorka projektu – pedagog i psycholog – zapewnia, że będzie czuwała nad tym, aby opieka nad dziećmi była właściwa.

Remont „Resursy Harcerskiej” powinien zakończyć się latem tego roku. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.