K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Zwierzęca profilaktyka

0

Uczniowie technikum weterynaryjnego w Słupsku zadbali o zdrowie miejskich zwierzaków. Dla czworonożnych przyjaciół przygotowali bezpłatne profilaktyczne badania USG. W kilku przypadkach udało się wykryć groźne dla pupili schorzenia.

Weterynarze uczulają właścicieli czworonogów, aby swoich podopiecznych regularnie poddawali badaniom kontrolnym. Dla zwierząt profilaktyka jest tak samo istotna, jak i dla ludzi. Pozwala na wykrycie groźnych zmian w organizmie i pierwszych symptomów chorób. Niestety takie apele często są lekceważone, a do weterynarza udajemy się z pupilami, gdy objawy są już nasilone i na ratunek bywa za późno. Zapobiegliwi, aby nie dopuścić do takiej sytuacji, skorzystali z możliwości przeprowadzenia bezpłatnego badania USG, które zorganizowali uczniowie technikum weterynarii przy ulicy Koszalińskiej w Słupsku.

Zdiagnozowaliśmy kilka zwierzaków i wysłaliśmy je na dalsze badania – mówi Anna Wnuk, lekarz weterynarii, prowadząca zajęcia z uczniami. – Byli pacjenci mający problemy z pęcherzem moczowym. Wyniki USG połączone z wywiadem pozwoliły nam podejrzewać pewne choroby. Badanie krwi, którym muszą być teraz poddane zwierzęta, potwierdzi albo zaneguje to, co było widoczne w obrazie USG.

Pacjenci z postawioną diagnozą zostali wysłani do swoich weterynarzy. Rzetelnie wykonane badanie USG powinno trwać nawet do trzydziestu minut – mniej więcej tyle czasu potrzeba na dokładne sprawdzenie każdego organu zwierzęcia. Oprócz tego należy zadbać o komfort czworonoga, by nie narażać go niepotrzebnie na stres.

Warsztaty USG to obopólna korzyść dla badających i badanych. Dzięki praktyce uczniowie uczą się określonych schematów i zauważają więcej prawidłowości, co zaprocentuje podczas nauki zawodu. Zainteresowanie badaniami, jakie wykonywali uczniowie, było duże. W opinii Anny Wnuk właściciele czworonogów dzięki takim akcjom stają się coraz bardziej świadomi odpowiedzialności za zdrowie swoich podopiecznych, bardziej dbają o ich kondycję, żywienie, rozpoznają zachowania typowe i nietypowe. Uczniowie natomiast na żywych organizmach mogą uczyć się sztuki weterynaryjnej. Bezpośredni kontakt ze zwierzętami jest dla nich znakomitym doświadczeniem w kształceniu zawodowym.

Badanie przeprowadzili uczniowie drugich i trzecich klas technikum weterynaryjnego. Rok temu szkoła zorganizowała podobną akcję profilaktyczną dla zwierząt, która także cieszyła się dużym zainteresowaniem słupszczan.

(opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.