K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Noc z historią w tle

0

Już w najbliższą sobotę, 19 maja, mieszkańcy Lęborka będą mogli wziąć udział w wyjątkowym wydarzeniu, czyli Nocy Muzeów. Udostępnione dla zwiedzających będą nie tylko muzealne pomieszczenia, ale też biblioteczna wieża oraz ratuszowy skarbiec. Równie ciekawie zapowiada się historyczny piknik.

Wiele będzie się działo w najbliższy weekend w Lęborku. Już 19 maja odbędzie się Noc Muzeów pod hasłem „Otwórzmy się na przeszłość”. Jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem tego wydarzenia, co nastąpi o godz. 18, na ulicach miasta będzie można zobaczyć odtwórców historii, którzy wezmą udział w pikniku.

Od godziny 15 do 18 organizujemy piknik historyczny – mówi Krzysztof Siwka, współorganizator pikniku i Nocy Muzeów. – Będą grupy rekonstrukcyjne – począwszy od średniowiecza poprzez husarię i wojska napoleońskie aż po żołnierzy 1939 roku i I Samodzielnej Brygady Spadochronowej. Całość będzie się odbywała wzdłuż murów obronnych, ale rozpocznie się na ulicy Starobramskiej obok płyty upamiętniającej pocztowców gdańskich. Stamtąd przejdziemy na dziedziniec zamku, gdzie będą pokazy artystyczne, a następnie poszczególne formacje zajmą miejsce przy murach.

Tego dnia będzie istniała możliwość zwiedzenia nieodpłatnie Muzeum w Lęborku i lęborskich baszt.

Muzeum będzie otwarte od godziny 15 do 22 – zapowiada Marek Adamowicz z Muzeum w Lęborku. – Wszystkie kondygnacje muzealne oraz baszty będą otwarte. W baszcie nr 27 na zwiedzających będzie czekała niespodzianka. Mam nadzieję, że nikt się nie przestraszy.

W tym dniu otwarte zostaną również pomieszczenia na co dzień niedostępne dla mieszkańców. Marek Adamowicz poleca odwiedzenie biblioteki z możliwością wejścia na wieżę oraz ratusz, w którym w skarbcu czynna będzie wystawa tzw. skarbu lęborskiego. Godna zwiedzenia jest także sala rajców z pięknymi witrażami. Tym bardziej, że na miejscu będzie przewodnik, który opowie o historii tego budynku. Noc Muzeów zakończy się rozstrzygnięciem konkursu pieczątkowego i kulinarną niespodzianką.

Natomiast w Sanktuarium św. Jakuba Apostoła obędzie się koncert zespołu muzyki dawnej Incantare z Młodzieżowego Domu Kultury w Lęborku. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.